Toyota Zielona Góra

Horror w Międzyrzeczu. Z zimną krwią zamordował żonę i córeczki. Uważajcie na to

Dramatycznie brzmiąca informacja o zabójstwie, które miało się wydarzyć na terenie Międzyrzecza to fake news. Na jednej z grup popularnego portalu społecznościowego pojawiła się fałszywa informacja z podejrzanym linkiem zachęcającym do kliknięcia i obejrzenia scen zbrodni. Policja z Międzyrzecza przed wchodzeniem w linki niewiadomego pochodzenia.

„Horror w Międzyrzeczu. Z zimną krwią zamordował żonę i córeczki. Nagrał to i wrzucił do internetu”. Tak brzmiąca informacja pojawiła się na portalu społecznościowym. Dotyczy rzekomego nagrania z zabójstwa do którego miało dojść na terenie Międzyrzecza.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Osoby, które spotykają się z taką informacją, zachęcane są do kliknięcia w link. Często bez zastanowienia wchodzą na podejrzana stronę, aby sprawdzić autentyczność groźnie brzmiącej informacji z ich najbliższego otoczenia. – Apelujemy do wszystkich o rozwagę i ostrożność, ponieważ takie ogłoszenia to fake newsy, czyli nieprawdziwe wiadomości, publikowane w celu osiągnięcia korzyści przez nieuczciwe osoby – ostrzega mł. asp. Mateusz Maksimczyk, rzecznik policji w Międzyrzeczu.

Uwaga. To atak oszustów

Celowo używane są chwytliwe nagłówki, by przyciągnąć uwagę czytającego. Wystarczy chwila zastanowienia, aby stwierdzić, że konto, z którego został udostępniony link, jest fikcyjne oraz strona, na której, rzekomo są umieszczone informacje o całym zdarzeniu, również jest podejrzana.

Klikając w takie linki, możemy paść ofiarą cyberprzestępców, których celem jest zdobycie danych do naszych kont i haseł. Informacje te mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych i przejęcia konta, a następnie oszustwa między innymi metodą na BLIK-a. Jeśli wydaje się nam, że dana strona jest nieprawdziwa i podejrzana, nie klikajmy w nią i pod żadnym pozorem nie udostępniajmy tego dalej.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w sieci. Nigdy nie wchodźmy w podejrzane linki, nie podawajmy danych wrażliwych oraz nie instalujmy aplikacji niewiadomego pochodzenia.