Szukasz sposobu, aby wzmocnić organizm, poprawić samopoczucie i uchronić się przed chorobami? Zadbaj o zbilansowane posiłki. Oto kilka porad, jak komponować dietę, by dostarczyć sobie jak najwięcej suplementów.
Składniki pokarmowe niezbędne w diecie
Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje witamin, mikroelementów, odpowiedniej ilości błonnika i płynów. Sięgając po suplementy dla mężczyzn lub kobiet, pamiętaj, że w Twojej diecie nie powinno zabraknąć:
- białek – głównego budulca komórek i tkanek;
- węglowodanów – cukrów prostych i złożonych, które stanowią źródło łatwo przyswajalnej energii;
- tłuszczów – niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego;
- witamin i mikroelementów – pełniących funkcję pomocniczą w reakcjach metabolicznych;
- błonnika – regulującego pracę jelit.
Nie zapominaj także o nawodnieniu. Woda to podstawowy składnik ludzkiego ciała, niezbędny do przebiegu wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Przy braku odpowiedniego nawodnienia możesz czuć zmęczenie, narzekać na ból głowy i problem z koncentracją. Ile w takim razie pić dziennie wody? Przyjmuje się, że na jeden kilogram masy ciała należy wypijać 0,02 litra czystej wody.
Jak dobrać składniki pokarmowe w diecie?
Według najnowszych badań prowadzonych przez specjalistów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny zapotrzebowanie energetyczne organizmu w głównej mierze powinno być zaspokajane przez węglowodany. Ich udział w diecie powinien wynosić 45-65%. Na drugim miejscu znajduje się białko (10-20%) energii, a na trzecim tłuszcze 20-35%.
Zbilansowany jadłospis z wyliczoną ilością poszczególnych składników to nie wszystko. Niezmiernie ważne jest obliczenie zapotrzebowania energetycznego, czyli dzienną ilość dostarczanych organizmowi kalorii.
I tak dla przykładu kobieta w wieku 30-40 lat prowadząca średnio aktywny tryb życia potrzebuje około 2000-2500 kcal. Aktywna sportsmenka, która regularnie ćwiczy, będzie potrzebować nawet 3800 kcal. Wszystko zależy od rodzaju aktywności, wieku, i masy ciała.
Zbilansowana dieta – przydatne wskazówki
Zbilansowana dieta powinna być jak najbardziej zgodna z piramidą żywienia. Podstawę codziennego jadłospisu powinny stanowić świeże warzywa i owoce. W następnej kolejności produkty z pełnego ziarna zbóż, nabiał, mięso oraz tłuszcze.
Postaraj się wyeliminować z diety słodycze (bądź chociaż je ograniczyć). Unikaj również produktów typu fast food, posiłków smażonych i wyrobów cukierniczych przygotowanych na bazie białej oczyszczonej mąki. Są to produkty wysokokaloryczne pozbawione znacznej ilości wartości odżywczych.
Jedz 4-5 posiłków dziennie, z przerwą minimum co trzy godziny. W międzyczasie pij dużo czystej wody – unikaj napojów słodzonych i gazowanych. Ostatni posiłek zjedz minimum dwie godziny przed pójściem spać. Kolacja powinna być lekkostrawna. Przejadanie się może zakłócić nocny odpoczynek i procesy regeneracyjne zachodzące nocą w całym organizmie.
Artykuł sponsorowany