Jak nie dać się oszukać kupując używany samochód (FILM)

Kupując używany samochód narażamy się na duże ryzyko zakupu auta, które może sprawić nam kłopot i potężne wydatki. Przed zakupem koniecznie sprawdzamy samochód nie tylko w policyjnych bazach, ale również u autoryzowanego dilera.

Rynek samochodów używanych jest potężny. Niestety nie wszyscy handlarze są z nami uczciwi. W takim przypadku kupując samochód w ciemno narażamy się na ogromne ryzyko zakupu auta z poważnymi usterkami, powypadkowego lub nawet popowodziowego. – Zakup używanego auta na własną rękę może przysporzyć wielu stresów i niepotrzebnych wydatków, dlatego warto wybierać samochody używane od autoryzowanych dilerów – mówi Kamil Paradziński, dział samochodów używanych, JPJ Auto salon Toyota Zielona Góra.

Przed zakupem używanego auta sprawdzamy grubość lakieru. Pomoże nam w tym mernik lakieru. Różnice w grubości lakieru mogą świadczyć o tym, że samochód był uderzony i szpachlowany. Najlepiej grubość lakier sprawdzać z kimś, kto się na tym zna. Koniecznie sprawdzamy historię samochodu. Trzeba zrobić to u autoryzowanego dilera. To da nam odpowiedz np. na przeglądy gwarancyjne oraz pogwarancyjne, jak również naprawy samochodu, w tym również te po wypadkach czy kolizjach. Dzięki temu dowiemy się również czy samochód ma wymieniony rozrząd oraz kiedy nastąpiła wymiana. Warunkiem oczywiście jest serwisowanie auta u w warsztacie autoryzowanego dilera. Jak auto nie ma historii, to nad jego zakupem powinniśmy się poważnie zastanowić.

Bardzo ważny jest przebieg samochodu. Od niedawna przekręcanie licznika jest już przestępstwem zagrożonym karą do 5 lat więzienia, a policjanci podczas kontroli mogą spisać stan licznika. Średni w Polsce to przebieg ok. 20 tys. km, ale np. we Włoszech, Francji lub Niemczech roczny przebieg sięga od 30 tys. km do nawet 50 tys. km.

To czy samochód nie jest kradziony sami sprawdzimy na policji. Samodzielnie ocenimy również stan zużycia tapicerki, kierownicy oraz okładzin pedałów sprzęgła i hamulca. Im bardziej zużyte tym samochód był bardziej eksploatowany.

I to tyle co możemy zrobić samodzielnie. Stan nadwozia, podwozia oraz techniczny silnika czy elementów układy hamulcowego najlepiej sprawdzić u mechanika. Po prostu nie jesteśmy tego sami zrobić. Najbezpieczniej kupić samochód używany u w salonie dilera.  – Zyskujemy gwarancję na zakupiony samochód, ponieważ dilerzy oferują samochody sprawdzone między innymi pod kątem mechanicznym – mówi K. Paradziński z salonu Toyota Zielona Góra.  Diler nie odkupi równie samochodu starego oraz takiego, którego stan techniczny jest zły.

Toyota Zielona Góra
Zostań kierowcą bolta