W związku z przypadającym na, 22 lutego, Dniem Ofiar Przestępstw, w terminie od 19 do 23 lutego organizowany jest we wszystkich jednostkach prokuratur w kraju „Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem”.
Obchody tego Dnia mają zwrócić szczególną uwagę na potrzeby pokrzywdzonych przestępstwem oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc.
Taką realną pomocą są bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne, udzielane w trakcie obchodów „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” w całej Polsce.
W akcję włączają się sądy, prokuratury, komendy policji, prawnicze samorządy zawodowe oraz organizacje pozarządowe. Ministerstwo Sprawiedliwości, jak co roku, koordynuje te obchody. W tym roku odbędą się one w terminie od 19 do 23 lutego.
Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze, w porozumieniu z Prokuratorami Rejonowymi okręgu zielonogórskiego w dniach 19-23 lutego wyznaczeni prokuratorzy w prokuraturach okręgu zielonogórskiego udzielać będą informacji o uprawnieniach i obowiązkach osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstw.
Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem
Porady udzielane będą w godzinach urzędowania jednostek w Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze oraz w Prokuraturach Rejonowych w: Zielonej Górze, Nowej Soli, Świebodzinie, Krośnie Odrzańskim, Żarach, Żaganiu i Wschowie.
Osoby pokrzywdzone przestępstwem mają możliwość uzyskania dalszego wsparcia, w ramach ogólnopolskiej Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym, finansowanej ze środków Funduszu Sprawiedliwości.
Czytaj też – Tomasz B. podpalił Castoramę w Zielonej Górze. Sąd zadecydował o jego losie (ZDJĘCIA)
W całej Polsce działa 305 miejsc świadczenia pomocy, zapewniając bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną, psychoterapeutyczną, a w razie potrzeby również materialną.