W sobotę w woj. lubuskim utonęło dwóch mężczyzn, a od początku czerwca w całej Polsce utonęły już 103 osoby. Nie bądź kolejną z nich! Jadąc nad wodę zabierz ze sobą rozum, apeluje policja.
W sobotę, 29 czerwca, do pierwszego utonięcia doszło nad jeziorem Nierzym koło Gorzowa. Około godziny 14.00 dyżurny gorzowskiej policji dostał zgłoszenie, że młody mężczyzna poszedł popływać i zniknął pod powierzchnią wody. Na miejscu służby rozpoczęły akcję ratunkową. Nurkowie straży pożarnej zauważyli i wyciągnęli na brzeg ciało 23-letniego mężczyzny. Niestety lekarz stwierdził zgon.
Kolejna tragiczna sytuacja miała miejsce nad jeziorem w Nowogrodzie Bobrzańskim. Młody mężczyzna, który poszedł popływać i miał zniknąć pod powierzchnią wody. Służby natychmiast rozpoczęły działania i już po krótkiej chwili strażacy wyciągnęli 22-latka na brzeg. – Funkcjonariusze prowadzili reanimację i przywrócili czynności życiowe młodemu mężczyźnie, który następnie został przetransportowany śmigłowcem lotniczego pogotowia ratunkowego do szpitala. Tam niestety 22-latka nie udało się uratować i lekarz stwierdził jego zgon – mówi st. sierż. Mateusz Sławek z zespołu prasowego lubuskiej policji.
W całym kraju, tylko od początku czerwca, utonęły już aż 103 osoby. – Kolejny raz przypominamy, aby jadąc nad jezioro, morze lub rzekę zabrać ze sobą rozum i zdrowy rozsądek – mówi st. sierż. Sławek.
Kilka zasad bezpiecznej kąpieli:
– Korzystaj tylko ze strzeżonych kąpielisk, przestrzegaj ich regulaminu oraz stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
– Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.
– Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem należy się odpowiednio schłodzić.
– Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
– Nie narażaj innych osób na niebezpieczeństwo nieodpowiedzialną zabawą.
– Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
– Zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby.
– Nie pływaj na czczo, ani bezpośrednio po posiłku.
– Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.
– Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
– Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku.
– Należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni.