Osiem osób zamieszanych w korupcję przy organizowaniu przetargów na rzecz PGNiG S.A. w Zielonej Górze zatrzymało Centralne Biuro Antykorupcyjne. To nowe postępowanie Biura i pierwsza realizacja w tej sprawie.
Funkcjonariusze Delegatury CBA w Poznaniu prowadzą śledztwo nadzorowane przez zielonogórską prokuraturę okręgową, dotyczące między innymi przyjmowania łapówek przez osoby zatrudnione w spółce Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Oddział w Zielonej Górze.
W zamian za zachowania stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji, a także działania na szkodę ww. spółki, wytwarzania i posługiwania się stwierdzającymi nieprawdę fakturami oraz prania pieniędzy.
CBA zatrzymało osiem osób, w tym pracownika Działu Elektrycznego i Automatyki PGNiG S.A. Oddział w Zielonej Górze, oraz siedmiu właścicieli i pracowników firm z terenu województw wielkopolskiego, lubuskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego oraz śląskiego zamieszanych w korupcyjny proceder.
Wszyscy usłyszeli zarzuty w prokuraturze. Wobec jednego z zatrzymanych sąd przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowy areszt. Natomiast wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.
Pracownik Działu Elektrycznego i Automatyki od marca 2020 r. do kwietnia 2021 r., działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wszedł w nieformalne porozumienie z właścicielami firm, na etapie prowadzonych postępowań przetargowych, przekazując im istotne informacje oraz sztucznie zawyżając wartości zleconych usług o kwotę co najmniej 588 tys. zł. W efekcie doprowadził PGNiG do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości.
Następnie uzyskaną w ten sposób kwotę przyjął jako łapówkę pod pozorem zapłaty za rzekome usługi projektowe świadczone na rzecz tych podmiotów w ramach prowadzonej własnej działalności gospodarczej, na podstawie faktur VAT, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.
Zatrzymany pracownik odpowiadał za realizację umów ramowych zawartych z różnymi podmiotami gospodarczymi na kompleksową obsługę serwisową urządzeń i instalacji elektrycznych w obiektach wydobywczych, to jest przeglądów, napraw i serwisów rozdzielnic niskiego i średniego napięcia na terenie kopalń oraz magazynów gazu podlegających Oddziałowi PGNiG w Zielonej Górze.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że proceder mógł być prowadzony w dłuższym okresie czasu, a sprawcy uczynili sobie z niego stałe źródło dochodów. Sprawa ma charakter rozwojowy.