Toyota Zielona Góra

Mediacja lepsza i tańsza niż proces sądowy (ZDJĘCIA)

W czwartek 1 czerwca w sali konferencyjnej zielonogórskiego sądu okręgowego odbyła się  pierwsza konferencja w ramach Zielonogórskiego Salonu Mediacji „Mediacja – rozwiązanie korzystne dla Stron i Sądu”.

Osobą odpowiedzialną za organizację konferencji z ramienia zielonogórskiego sądu była sędzia sądu okręgowego Beata Reichert, koordynator ds. mediacji. Gości przywitał prezes Sądu Okręgowego w Zielonej Górze Bogumił Hoszowski. Na sali pojawili się sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni oraz kuratorzy zainteresowani mediacją jako sposobem rozwiązywania sporów bez udziału sądu.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Diagnozę stosowania mediacji oraz przyczyn jej zbyt niskiej popularności omówiła zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich Ministerstwa Sprawiedliwości, dr Aneta Jakubik-Mirończuk. Niestety mediacja nie jest chętnie wykorzystywana. Mało kto zdaje siebie sprawę z faktu, że zamiast procesować się, wiele problemów można załatwić właśnie podczas negocjanci, bez konieczności zakładania spraw sądowych. Jest to również rozwiązanie tańsze i o wiele mniej stresujące.

O tym kogo i w jaki sposób przekonywać do mediacji mówił koordynator ds. mediacji w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, sędzia Piotr Marciniak. O roli mediatora, osobowości, granicach etycznych oraz o umiejętnościach mówił prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, radca prawny, mediator gospodarczy i sądowy Maciej Bobrowicz

Na temat psychologiczne aspektów mediacji wypowiadała się Katarzyna Kijowska, sędzia zielonogórskiego sądu okręgowego, pracownik dydaktyczny współpracujący z Uniwersytetem Zielonogórskim.

Na koniec były pytania oraz dyskusja.

Toyota Zielona Góra