Mediacja lepsza i tańsza niż proces sądowy (ZDJĘCIA)

W czwartek 1 czerwca w sali konferencyjnej zielonogórskiego sądu okręgowego odbyła się  pierwsza konferencja w ramach Zielonogórskiego Salonu Mediacji „Mediacja – rozwiązanie korzystne dla Stron i Sądu”.

Osobą odpowiedzialną za organizację konferencji z ramienia zielonogórskiego sądu była sędzia sądu okręgowego Beata Reichert, koordynator ds. mediacji. Gości przywitał prezes Sądu Okręgowego w Zielonej Górze Bogumił Hoszowski. Na sali pojawili się sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni oraz kuratorzy zainteresowani mediacją jako sposobem rozwiązywania sporów bez udziału sądu.

Diagnozę stosowania mediacji oraz przyczyn jej zbyt niskiej popularności omówiła zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich Ministerstwa Sprawiedliwości, dr Aneta Jakubik-Mirończuk. Niestety mediacja nie jest chętnie wykorzystywana. Mało kto zdaje siebie sprawę z faktu, że zamiast procesować się, wiele problemów można załatwić właśnie podczas negocjanci, bez konieczności zakładania spraw sądowych. Jest to również rozwiązanie tańsze i o wiele mniej stresujące.

Polecane  Brutalnie skatowali 18-latka w Sulechowie. Chłopak cudem przeżył. Oprawcy usłyszeli wyroki (ZDJĘCIA)

O tym kogo i w jaki sposób przekonywać do mediacji mówił koordynator ds. mediacji w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, sędzia Piotr Marciniak. O roli mediatora, osobowości, granicach etycznych oraz o umiejętnościach mówił prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, radca prawny, mediator gospodarczy i sądowy Maciej Bobrowicz

Na temat psychologiczne aspektów mediacji wypowiadała się Katarzyna Kijowska, sędzia zielonogórskiego sądu okręgowego, pracownik dydaktyczny współpracujący z Uniwersytetem Zielonogórskim.

Na koniec były pytania oraz dyskusja.