Jeśli szukasz wszechstronnie działającego składnika, który jest odpowiedni na wiele problemów skórnych, a jednocześnie chroni ją każdego dnia, poznaj niacynamid.
Niacynamid – spodziewane efekty
Czy wiesz na co stosować niacynamid? Przede wszystkim jest to substancja działająca wszechstronnie, dlatego zwalcza wiele różnych problemów skórnych, zarówno związanych z nawilżaniem, jak i ukojeniem skóry, wypryskami i trądzikiem. Skóra atopowa i z łuszczycą także dobrze reaguje na kosmetyki z niacynamidami w składzie. Będzie to idealny wybór dla osób, które chcą pozbyć się przebarwień, szukają dobrych kosmetyków na terapię przeciwzmarszczkową i tych, które chcą wyregulować ilość wydzielanego sebum.
Chroni on naszą skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego i może zmniejszać efekty opalania, takie jak rumień. Jedno z jego ważniejszych zastosowań jest takie, że wspomaga on barierę hydrolipidową skóry i dzięki temu jest ona bardziej odporna na bakterie, czynniki zewnętrzne i utratę wilgoci przez naskórek.
Czy wiesz jak go prawidłowo stosować?
Przede wszystkim ten składnik kremów lub serum jest aktywny, dlatego należy stosować go z umiarem i odpowiednio do potrzeb swojej cery. Jeśli zmagasz się z trądzikiem, to najlepsze będzie stężenie tego składnika na poziomie od 0,5% do 5%. Przy takim stężeniu wykazuje on już działanie antybakteryjne i jednocześnie jest bezpieczny dla skóry i nie podrażnia jej. Jeśli nie masz problemów z cerą, możesz śmiało wybrać stężenia na poziomie powyżej 5%. Na początek stosuj niacynamid w kosmetykach kilka razy w tygodniu, a gdy skóra dobrze zareaguje, możesz zwiększyć tą częstotliwość.
Jest to dość mocny, aktywny składnik, dlatego lepiej jest stosować go stopniowo. Gdy włączy się go do codziennej pielęgnacji, może dać rewelacyjne efekty dla skóry. Jakich innych składników warto szukać w kremach? Kwas hialuronowy także ma działanie nawilżające i przeciwzmarszczkowe, ale nie jest tak wszechstronny jak niacynamidy. Stosuje się go głównie w kremach nawilżających i terapiach przeciw zmarszczkom.
Niacynamidy w duecie z innymi składnikami w kremach
Co jest ważne, niacynamidy można swobodnie łączyć z popularnymi składnikami w kremach. Na przykład w połączeniu z kwasem salicylowym, niacynamid łagodzi działanie kwasu salicylowego, który może wysuszyć skórę. Równoważy on działanie kwasu salicylowego i pomaga w utrzymaniu wilgoci w skórze. Odbudowuje barierę ochronną skóry i sprawia, że zaczerwienienia zmniejszają się. Jeśli chodzi o jego zestawienie z witaminą C, efekt rozjaśnienia skóry jest wzmocniony, bo każda z tych substancji działa na ujednolicenie kolorytu skóry.
Jeśli stosujesz kosmetyki z kwasem hialuronowym, możesz go łączyć z niacynamidami, bo jeden i drugi składnik jest na bazie wody i pomaga utrzymać długotrwałe nawilżenie skóry. I wreszcie retinol, czyli dość mocna, a skuteczna substancja odżywcza, jest łagodniejszy w działaniu dzięki niacynamidom. Chroni on skórę i koi po intensywnych zabiegach z użyciem retinolu.