Od 2 kwietnia do końca miesiąca, policjanci z powiatu krośnieńskiego będą przede wszystkim zwracać uwagę na samochody, które zostały nieprawidłowo zaparkowane w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych.
Ustawa „Prawo o ruchu drogowym” zezwala na zatrzymanie i postój pojazdu tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub nie utrudnia tego ruchu. Nie oznacza to jednak, że możemy zatrzymać samochód w dowolnym miejscu.
Pamiętajmy, że niedopuszczalne jest zatrzymanie pojazdu na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejazdu lub skrzyżowania. Zabrania się także zatrzymania pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów przed tym przejściem lub przejazdem. Nie można też zatrzymywać pojazd w odległości mniejszej niż 10 metrów od przedniej strony znaku lub sygnału drogowego, jeżeli spowodowałoby to zasłonięcie tego znaku.
Dlaczego tak ważne jest przestrzeganie tych zasad? – Odpowiedź jest prosta. Gdy mamy dobrą widoczność, gdy nic nam nie przesłania drogi, jesteśmy bezpieczniejsi. Możemy szybko i odpowiednio wcześniej zareagować na nagłe sytuacje, które mogą pojawić się na drodze – mówi kom. Norbert Marczenia z krośnieńskiej policji.
Pamiętajmy. Kierowca musi widzieć czy ktoś wchodzi na jezdnię, a zaparkowany w nieodpowiedni sposób samochód może skutecznie utrudnić szybką reakcję kierującego. Również i pieszy aby bezpiecznie przejść przez przejście dla pieszych musi widzieć nadjeżdżające pojazdy. Dlatego apelujemy do kierowców aby nie pozostawiali samochodów 10 metrów przed skrzyżowaniem i przejściem dla pieszych. – Pamiętajmy, 10 metrów to tylko 12-13 kroków dorosłego człowieka. Te kroki mogą uratować ludzkie życie – zaznacza kom. Marczenia.