Z reguły odżywki białkowe kojarzą się wyłącznie z osobami, które regularnie ćwiczą na siłowni lub uprawiają inne dyscypliny sportowe. Jednak białko nie jest zarezerwowane wyłącznie dla takich osób, a nawet sportowcy zażywają je także w dni nietreningowe. Na co należy zatem zwrócić uwagę, przyjmując odżywki białkowe bez treningu? Podpowiadamy!
Białko odgrywa niezwykle istotną rolę w ludzkim organizmie. Od jego odpowiedniej podaży zależy nie tylko budowa mięśni, ale także uczucie sytości po posiłku i możliwość regeneracji po wysiłku fizycznym. Odżywki białkowe można więc stosować w różnym celu – na redukcji, na tak zwanej „masie” lub po prostu w celu zapewnienia sobie odpowiedniej podaży wszystkich makroskładników. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat, jeśli nie trenujesz!
Kto może sięgać po odżywki białkowe?
Choć różnego rodzaju odżywki białkowe stały się niejako synonimem kultury fitnessu oraz sportu, nie są one zarezerwowane wyłącznie dla sportowców. W końcu wszyscy potrzebujemy konkretnej ilości białka każdego dnia. Z drugiej strony sama suplementacja białka nie sprawi też, że mięśnie rosną automatycznie. Składają się na to różne czynniki, które należy wziąć pod uwagę.
W związku z tym, że u dorosłego człowieka zapotrzebowanie na białko wynosi około 1 g na każdy kilogram masy ciała, każdy z nas powinien dziennie spożywać przynajmniej kilkadziesiąt gram tego makroskładnika – niezależnie od tego, czy trenuje, czy też nie. U osób, które regularnie ćwiczą, to zapotrzebowanie może być wyższe. Nie zawsze jednak udaje się dostarczyć odpowiednią ilość protein wyłącznie z diety. Właśnie dlatego po odżywki białkowe mogą sięgać zarówno sportowcy, jak i osoby będące na diecie, które chcą podnieść poziom białka w swoim jadłospisie.
Jak dobrać odżywkę do swojego celu?
Zanim sięgniesz po konkretny suplement diety, warto dowiedzieć się nieco więcej o poszczególnych rodzajach białka i jego działaniu. Możesz sprawdzić ranking białek, aby poznać najchętniej kupowane odżywki, porównać ich skład oraz ceny. Najważniejsze jednak jest to, aby dobrać odpowiedni rodzaj odżywki białkowej do swojego celu.
Jeśli Twoim celem jest rozbudowa masy mięśniowej, połącz białko z regularnym treningiem. W takim przypadku doskonale sprawdzi się na przykład białko WPC (koncentrat), które zaspokaja potrzeby mięśni zarówno w trakcie intensywnego treningu, jak i podczas regeneracji.
Monohydrat czy jabłczan kreatyny – jaki preparat jest lepszy dla zawodowców?
Jeśli jednak chcesz stosować białko celem uzupełnienia diety, zwiększenia sytości posiłków czy nawet utraty kilogramów, musisz pamiętać o odpowiednim wkomponowaniu go w jadłospis. Samo dodanie odżywki białkowej do posiłku nie sprawi, że schudniesz. Kluczem jest bowiem deficyt kaloryczny. Wybierając suplement białkowy, zwróć szczególną uwagę na jego kaloryczność i stosuj odpowiednie ilości. Pamiętaj też, że odżywka nie może być jedynym źródłem białka w diecie. Będzie dobrym dodatkiem do 1-2 posiłków.