Ogród Botaniczny, minizoo i ptasi azyl, to miejsca, które chętnie odwiedzają nie tylko zielonogórzanie. Nie dziwi więc fakt, że zarówno naukowcy Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz władze miasta myślą o rozbudowie. – Planujemy tam zupełnie nową przestrzeń. Ten teren ma ogromna wartość rekreacyjną i edukacyjną. Cieszę się, że naukowcy z naszej uczelni, tak ambitnie podchodzą do tej koncepcji – mówi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego to obecnie najbardziej wysunięty na zachód i jedyny w województwie lubuskim ogród botaniczny. Teren ogrodu jest własnością Zielona Góra i jest zarządzany przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wchodzi w skład kompleksu przyrodniczo-edukacyjnego wspólnie z minizoo.
Zielona Góra. Ogród Botaniczny będzie rozbudowany
Uniwersytet Zielonogórski zarządza ogrodem merytorycznie, edukacyjnie i naukowo. Ogród Botaniczny cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko zielonogórzan. Całość w połączeniu z minizoo i ptasim azylem tworzy przestrzeń rekreacyjną i edukacyjną zarówno dla studentów i pracowników naukowy zielonogórskiej uczelni, jak i gości spontanicznie odwijających to miejsce.
Czytaj też – W mini zoo w Zielonej Górze zamieszkają małpki, świnki pekińskie i lemury
We wtorek, 27 lutego, zielonogórscy radni podczas sesji rady miasta rozmawiali o rozbudowie Ogrodu Botanicznego. Prezentację na ten temat przedstawił prof. Leszek Jerzak, dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych UZ. To jego zespół przed paroma miesiącami zaproponował, aby ogród botaniczny – rozbudowany ostatnio o nową część minizoo – poszerzyć także w części zachodniej.
– Planowana jest tam zupełnie nowa przestrzeń. Ten teren ma ogromna wartość rekreacyjną i edukacyjną. Cieszę się, że naukowcy z naszej uczelni, tak ambitnie podchodzą do tej koncepcji – mówi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.
Czytaj też – W Zielonej Górze wykopy. To inwestycje wodociągów
Ogród Botaniczny można poszerzyć w kierunku zachodnim nawet o kilkadziesiąt hektarów. Może powstać tam arboretum oraz herbarium.
– To fantastyczna koncepcja. Współpraca miasta z naukowcami uniwersytetu układa się bardzo dobrze. To miejsce zmienia swoje oblicze. Mamy tam nowe gatunki zwierząt, a pojawią się też nowe rośliny. Zielonogórzanie oczekują takich miejsce – mówi Paweł Wysocki, który z ramienia Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej opiekuje się tym obiektem.
Kolejnym etapem koniecznym do rozbudowy Ogrodu Botanicznego jest przystąpienie do zmiany planu miejscowego. Szacuje się, że ewentualna rozbudowa minizoo może objąć nawet 20 ha.