„Pociąg do sprawiedliwości” na Uniwersytecie Zielonogórskim (FILM, ZDJĘCIA)

We wtorek, 22 maja, w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego Wydziału Prawa i Administracji, odbyła się konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA Oddział w Zielonej Górze, pod patronatem Prezesa Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, z udziałem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego, adresowana do młodzieży licealnej i akademickiej pt.: „Pociąg do sprawiedliwości – rola wymiaru sprawiedliwości w życiu społecznym”.

Organizacja Konferencji stanowi element obchodów Dnia Edukacji Prawnej i ogłoszonego z okazji tego dnia konkursu na esej na temat „Czy prawo jest zawsze sprawiedliwe i czy zasada dura lex sed lex powinna obowiązywać w każdej sytuacji niezależnie od okoliczności”.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

W trakcie konferencji wręczono nagrody laureatom: I miejsce Bartłomiej Siborowski Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Nowej Soli, II miejsce Sandra Bogacz I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie, III miejsce Julia Koszal Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Nowej Soli oraz wyróżnienie Aleksandra Papież I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie.

Sama konferencja miała uczcić Dzień Wymiaru Sprawiedliwości, obchodzony co roku w dniu 23 maja. Symbolem tego święta są fioletowe wstążki. Jest to święto obchodzone w Europie corocznie 23 maja. Ma ono upamiętniać rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię.

Sędzia Falcone dał się poznać jako człowiek niestrudzenie i bezkompromisowo walczący o sprawiedliwość. Inicjatorem ustanowienia obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” MEDEL, a w Polsce Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Dzień upamiętnia bezkompromisową w dążeniu do sprawiedliwości postawę sędziego Falcone oraz symbolizuje niezależność i niezłomność sędziów w dochodzeniu do prawdy.

Konferencja służyć ma budowaniu świadomości oraz wiedzy prawnej młodzieży, a w jej trakcie zaproszeni goście próbowali odpowiedzieć na pytanie czym jest sprawiedliwość, czy i komu jest ona potrzebna, w jaki sposób można ją zapewnić i jaką rolę pełnią w tym zakresie sądy. Głównym celem konferencji jest zaangażowanie młodzieży w dyskusję na temat tego, czy sprawiedliwość jest dobrem oczekiwanym społecznie, czy pojęcia „sprawiedliwość” i „prawo” są pojęciami tożsamymi oraz czy idea sprawiedliwości może zostać zrealizowana bez przepisów prawa i stosujących te przepisy sądów.

W takcie konferencji wystąpili zaproszeni prelegenci prof. dr hab. Stanisław Waltoś  z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr hab. Andrzej Bisztyga, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego, adw. Krzysztof Seweryn Szymański (Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze), SSO Arkadiusz Opala (Sąd Okręgowy w Zielonej Górze), prof. dr hab. Katarzyna Dudka z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.