Tworzyli fałszywe sklepy internetowe, wykradali dane z komputerów i telefonów, ogałacali konta. Gang hakerów żeby kraść wysyłał zawiadomienia o fałszywych alarmach bombowych. W sprawie jest zatrzymanych dziewięć osób. Grożą im kary do nawet 15 lat więzienia.
W efekcie ogromnego śledztwa Prokuratury Regionalnej w Warszawie, policjantów CBŚP, komend wojewódzkich z Łodzi i Gorzowa rozbito zorganizowaną hakerską grupę przestępczą. Śledztwo trwały niemal dwa lata.
Gang zajmował się tworzeniem fałszywych sklepów internetowych, infekowaniem komputerów i telefonów komórkowych złośliwym oprogramowaniem oraz włamaniami na konta banków.
Ustalono, że członkowie grupy rozesłali ponad tysiąc informacji o fałszywych powiadomieniach bombowych do szkół w Łęczycy oraz różnych przedszkoli. Wysyłali złośliwe oprogramowania komputerowe. Wywoływane alarmy bombowe miały maskować przestępcze działania związane z oszustwami w sieci.
Hakerzy, poprzez złośliwe oprogramowania, zdobywali dostęp do kont bankowych i wszelkich danych znajdujących się w komputerach oraz telefonach komórkowych. Następnie poprzez duplikaty kart SIM wykonywali przelewy na konta tzw. „słupów”. Pieniądze „wędrowały” przez wiele kont, co miało ukryć przestępczą działalność. Dopiero, gdy trafiły do „bankiera” były rozliczane i przesyłane do poszczególnych członków grupy, często w formie kryptowalut.
Innym sposobem gangu na wyłudzenie pieniędzy było tworzenie fikcyjnych sklepów internetowych. Oferowały tani i atrakcyjny towar do sprzedaży, a po krótkiej działalności znikały. Ludzie tracili swoje pieniądze. – Z ustaleń policjantów i prokuratora wynika, że członkowie grupy wymyślali skomplikowane sposoby działania, aby dokonać oszustw i zdobyć jak największe zyski – mówi nadkom. Marcin Maludy, rzecznik lubskiej policji.
Do pierwszych zatrzymań doszło po kilku miesiącach prowadzonych działań. Dotychczas w sprawie zatrzymano dziewięć osób. Postawiono im zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego jednej kierowanie grupą. Podejrzani usłyszeli także zarzuty rozsyłania informacji o fałszywych powiadomieniach bombowych, wysyłania złośliwych oprogramowań komputerowych oraz oszustw. Straty spowodowane działalnością gangu to miliony złotych. Grozi im kara do nawet 15 lat więzienia.