Policja zwiększyła kontrole na zielonogórskim deptaku

– Dbamy o porządek i bezpieczeństwo na deptaku – informuje zielonogórska policja. Deptak i wąskie uliczki wokół niego są szczególnym miejscem dla mieszkańców, bo to tam toczy się życie miasta.

Na deptaku spotykają się mieszkańcy, odwiedzają licznie turyści. Deptak to także wyjątkowe miejsce dla zielonogórskich policjantów. – Jest nazywane od lat rejonem wzorowego porządku co oznacza to, że w ten rewir służbowy każdego dnia o różnych porach doby kierowane są policyjne patrole, w tym także te dofinansowane przez miasto – mówi podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzeczniczka zielonogórskiej policji.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

czytaj też – Pijani nastolatkowie wyrywali kwiaty na deptaku w Zielonej Górze. Wszystko nagrywali (FILM)

Policjanci zwracają szczególną uwagę nie tylko na niebezpieczna zachowania, ale również osoby pijące alkohol i zalegające na ławkach na deptaku.

Od kilku lat sprzymierzeńcami policjantów w dbaniu o porządek w centrum miasta są operatorzy miejskiego monitoringu. Skutecznie wyłapują oni niepożądane zachowania oraz akty wandalizmy czy chuligaństwa. Policja reaguje natychmiast.

Umundurowany policyjny patrol często „studzi” zapędy niektórych do łamania prawa, a świadomość, że wokół jest mnóstwo kamer monitorujących, dodatkowo skutecznie hamuje chęć do niezgodnych z prawem zachowań. Czasami jednak, zwłaszcza gdy ktoś znajduje się pod działaniem alkoholu, nie potrafi zapanować nad swoim zachowaniem, wtedy niezbędna jest interwencja i konsekwencja policjantów, aby przywrócić spokój i porządek. Zdecydowana reakcja policjantów zawsze spotyka się z uznaniem mieszkańców, wdzięcznych za szybką i skuteczna reakcję, np. na spożywanie alkoholu lub awantury.

Gdy jest sprzyjająca pogoda, zarówno na deptaku, w okolicach centrum, a także w parkach oraz na przedmieściach będziemy mogli spotkać policjantów na rowerach, którzy będą patrolować te tereny. Zaletą takich patroli jest ich mobilność – mogą bardzo szybko poruszać się zwłaszcza w centrum miasta i w parkach, wszędzie tam, gdzie trudno jest wjechać radiowozem. Ich zadaniem jest szybka reakcja na potrzeby mieszkańców i podejmowanie różnego rodzaju interwencji porządkowych.