Świebodzińscy kryminalni od początku roku zatrzymali już dziewięć osób ściganych listami gończymi oraz 30 obję5tych nakazami doprowadzeń. Nieuchronność kary to również sygnał dla innych.
Nie wszystkie wyroki sądów zapadają w obecności osób obwinionych czy oskarżonych o czyny karalne. – Część osób, którym zostały one udowodnione, ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości. Zdarzają się również sytuacje, w których nie spłacane są wymierzone kary grzywien – mówi asp. Marcin Ruciński, rzecznik policji w Świebodzinie. Wtedy mogą być one zamieniane na wyroki więzienia.
Za osobami ukrywającymi się sądy wystawiają listy gończe. Ściganiem i zatrzymywaniem takich osób zajmują się policjanci z wydziału kryminalnego. – Nie jest to proste, ponieważ ustalenie dokąd mogła wyjechać osoba, chcąca się ukryć może być bardzo czasochłonne – mówi asp. Ruciński. Konieczne jest sprawdzanie wszelkich śladów czy wskazówek wielokrotnie.
Wpadło dziewięć poszukiwanych osób
Bliskie osoby często próbują wprowadzić funkcjonariuszy w błąd, aby pomóc w uniknięciu kary. Świebodziński Zespół do Spraw Poszukiwań w wydziale kryminalnym wykazuje się w tym obszarze aktywności i skuteczności. Do początku roku policjanci zatrzymali dziewięć osób poszukiwanych listami gończymi. Były to osoby poszukiwane do odbycia kar więzienia, często w bardzo długim wymiarze.
Część z poszukiwanych osób wyjeżdża i ukrywa się w całej Polsce. Świebodzińscy policjanci zatrzymywali poszukiwanych w Żarach, Sulechowie, Zielonej Górze czy Poznaniu.
Oprócz listów gończych za osobami są również wystawiane „nakazy”. – Są to poszukiwania do ustalenia miejsca pobytu, doprowadzenia do prokuratury, sądu lub aresztu śledczego – wyjaśnia asp. Ruciński. W 2023 r. świebodzińska policja zrealizowała już nakazy wobec 30 osób. – Skuteczność w ich odnajdywaniu to również sygnał dla innych, aby nie dopuszczać się czynów zabronionych lub wykonywać kary wymierzone przez sąd – mówi asp. Ruciński.