Poszukiwany listami gończymi zatrzymany przez zielonogórskich kryminalnych. Ma do odsiadki 9 lat więzienia

Zielonogórscy kryminalni zatrzymali mężczyznę poszukiwanego listami gończymi, który ma do odsiadki karę 9 lat więzienia. Mimo ciążących na nim wyroków i zakazu prowadzenia kierował motocyklem, w dodatku prawdopodobnie był też naćpany.

W nocy z piątku na sobotę, 4 kwietnia, oraz w sobotę rano dyżurny zielonogórskiej policji dostał informację o podejrzanych mężczyznach na motocyklu, którzy jeździli po osiedlowych parkingach. Zaglądali do samochodów i łapali za klamki zaparkowanych aut. – Komunikat z opisem mężczyzn trafił do wszystkich patroli w mieście – mówi podinsp. Małgorzata Barska, rzeczniczka zielonogórskiej policji.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Kryminalni, którzy także patrolowali miasto, około godz. 14.00 zauważyli dwóch mężczyzn jadących na motocyklu. Policjanci zablokowali im drogę radiowozem i zatrzymali. Jeden z motocyklistów okazał się poszukiwany trzema listami gończymi. 36-latek dodatkowo ma dożywotni zakaz prowadzenia. Prawdopodobnie kierował motocyklem również pod wpływem narkotyków. – Mężczyzna ma do odbycia trzy wyroki pozbawienia wolności za kradzieże z włamaniami oraz przemyt narkotyków – mówi podinsp. Barska. Łącznie spędzi w więzieniu dziewięć lat. Dodatkowo 36-latek usłyszał zarzut złamania sądowego zakazu prowadzenia, a po otrzymaniu wyników badań krwi usłyszy również zarzut prowadzenia pojazdu pod wpływem narkotyków. W poniedziałek rano 36-latek został odwieziony do zielonogórskiego aresztu śledczego.

Drugi z mężczyzn, to również dobrze znany policjantom zielonogórzanin. Za niestosowanie się do obowiązujących przepisów dotyczących poruszania się w miejscach publicznych został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł.

Zatrzymywanie osób poszukiwanych jest jednym z najbardziej pracochłonnych zadań Policji. Każdy funkcjonariusz podczas legitymowania ma obowiązek sprawdzić bazy danych krajowe i całej Strefy Schengen. Policjanci sprawdzają czy osoba nie jest poszukiwana przez prokuratury, sądy czy jednostki policji. Zielonogórski Zespół Poszukiwań i Identyfikacji Osób prowadzi w ciągu roku poszukiwania około 100 osób zaginionych i 350 poszukiwanych w sprawach kryminalnych. Kilkadziesiąt spraw poszukiwawczych toczy się od kilku lat, głównie z powodu wyjazdu poszukiwanej osoby za granicę.