Dzięki dzielnicowym nie doszło do tragedii. Podczas kontroli pustostanów znaleźli wyziębionego, głodnego, bezdomnego 36-letniego mężczyznę. Na szczęście pomoc przyszła na czas. Mężczyzna trafił pod opiekę.
W czwartek, 11 stycznia, podczas sprawdzenia pustostanów i miejsc na terenie Słubic, w których mogą przebywać osoby bezdomne, wśród wielu leżących nakryć, dzielnicowi dostrzegli zawiniętego w śpiwór mężczyznę.
Był zziębnięty i zdezorientowany. Okazało się również, że mężczyzna był bardzo głodny. Od kilku dni szukając schronienia zmieniając lokalizację. – Jego sytuacja była skrajnie zagrażająca zdrowiu, a nawet życiu – mówi st. asp. Ewa Murmyło, rzeczniczka policji w Słubicach.
Przebywał w budynku, w którym nie było okien, a temperatura w pomieszczeniu sięgała minus 6 stopni.
Policjanci zajęli się mężczyzną. Powiadomiony został Ośrodek Pomocy Społecznej i przy pomocy pracowników socjalnych zapewniono mężczyźnie pomoc, wyżywienie i ciepłe miejsce noclegowe. Uruchomiono też procedury pozwalające na umieszczenie mężczyzny w ośrodku pomocowym dla osób bezdomnych.
Nie bądźmy obojętni
Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza o tej porze roku, mogą potrzebować naszej pomocy. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażone osoby bezdomne, starsze mieszkające samotnie, a także nietrzeźwi z różnych względów przebywający poza ogrzewanymi budynkami, ławkach, parkach czy w pustostanach. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym służby. Nie bądź obojętny – reaguj! Możesz uratować komuś życie.
Informacje można przekazywać na numer telefonu 112 lub do najbliższej jednostki policji. O miejscach przebywania osób bezdomnych można również powiadomić Policję poprzez aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy wybrać ikonkę „BEZDOMNOŚĆ” i zaznaczyć miejsce na mapie. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policjantów.