Toyota Zielona Góra - poscigi.pl

Sprawa pedofila z Sulechowa. Mamy odpowiedź zielonogórskiej policji

To on zaatakował dziewczynkę w Sulechowie, wtargnął za 11-latką do mieszkania. Po naszej publikacji został rozpoznany, zatrzymany i aresztowany.

Pedofil zaatakował 11-latkę w Sulechowie pod koniec kwietnia, br. Wszedł za nią do mieszkania. Dziewczynka uniknęła najgorszego tylko dlatego, że  zaczęła z okna wołać pomocy, i to spłoszyło zwyrodnialca.

Rodzice zgłosili napaść sulechowskiej policji, ale… sprawa została umorzona przez policję. Powód? Niewykrycie sprawcy. Tymczasem po naszej publikacji pedofil został zatrzymany, bo rozpoznali go ludzie.

Zielonogórska policja w czwartek, 8 grudnia, odpowiedziała na nasze pytania.

Dlaczego córce nie pokazano żadnych zdjęć?

Zgodnie z art. 185a kodeksu postępowania karnego czynności procesowe z udziałem małoletniego (poniżej 15 roku życia) w obecności biegłego psychologa przeprowadza sąd. Policja może składać wniosek o przesłuchanie małoletniego do sądu za pośrednictwem prokuratora i taki wniosek został do sądu skierowany w przedmiotowej sprawie. Policja natomiast nie ma wpływu na przebieg takiego przesłuchania przed sądem.

Dlaczego nie było zgodny na upublicznienie wizerunku?

Pytanie należy skierować do rzecznika prokuratury. Zarządzenie o upublicznieniu wizerunku zgodnie z art. 156 kodeksu postępowania karnego wydaje prokurator.

Dlaczego zostało umorzone postępowanie?

Umorzenie postępowania wynika z przepisów kodeksu postępowania karnego dotyczących długości jego prowadzenia, natomiast formalne umorzenie postępowania nie jest równoznaczne z zakończeniem czynności w sprawie. Policjanci dalej prowadzą działania operacyjne.

Jakie kroki, działania podjęła policja w  związku ze zdarzeniem?

Policjanci z komisariatu w Sulechowie zabezpieczyli monitoring procesowo, wykonali oględziny zabezpieczonych nagrań monitoringu, zadania operacyjne dla dzielnicowych, służb patrolowych i kryminalnych. Prowadzono obserwacje rejonu sulechowskich szkół, placów zabaw, miejsc w których przebywają dzieci. Zwrócono się z wnioskiem do prokuratury o przesłuchanie małoletniej pokrzywdzonej przez sąd i wyrażenie zgody na upublicznienie wizerunku. Wysłano tzw. okólnik – informację do wszystkich jednostek policji w Polsce wraz z wizerunkiem sprawcy. Sulechowscy policjanci zaangażowali się w sprawę, poświęcając także swój prywatny czas.

Czy przeglądnięty i zabezpieczony został monitoring?

Policjanci zabezpieczyli monitoring procesowo, wykonali oględziny zabezpieczonych na płytach nagrań monitoringu

Restauracja COSMOS Zielona Góra - poscigi.pl
Eko pol - Poscigi.pl