15 listopada 2010 r. weszła w życie ustawa zakazująca palenia w miejscach publicznych. Od tego dnia właściciele taksówek, pubów, restauracji są zobowiązani do umieszczenia na drzwiach informacji – znak zakazu palenia. Strzeleccy policjanci będą sprawdzać, czy przestrzegane są przepisy ustawy.
Strzeleccy policjanci biorą udział w realizacji ogólnopolskiego projektu „Odświeżamy nasze miasta”. TOB3 CIT adresowany jest dla osób dorosłych i dotyczy tworzenia stref bezdymnych.
W czwartek w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej SANEPID w Drezdenku, odbyło się spotkanie przedstawicieli gmin i policji. Spotkanie miało charakter roboczy, na którym ustalano szczegóły wdrażania projektu, na terenie poszczególnych gmin.
Projekt kierowany jest do osób dorosłych. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat wpływu dymu tytoniowego na zdrowie człowieka, a także uzyskanie poparcia społecznego w zakresie tworzenia stref bezdymnych. Policja wzmocni egzekwowanie prawa w miejscach użyteczności publicznej objętych zakazem palenia.
Działania nie są ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczą wszystkich tych osób (mężczyzn, kobiet i dzieci), które przebywając w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy tzw. „palenie bierne”
Bierni palacze narażeni są na wdychanie w niewielkich ilościach mnóstwa toksycznych substancji oraz w dużych dawkach kilku poważnych trucizn:nitrozoaminy, benzopirenu, nikotyny i tlenku węgla.
Z dymem bocznym dostaje się do atmosfery ponad 75 proc. nikotyny uwalnianej podczas spalania papierosa.