76-letni Wojciech K. ścigany ENA i Listem Gończym został zatrzymany w Czarnogórze. Pod specjalną policyjną eskortą trafił do Polski. Mężczyzna jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, której członkowie mogli przemycić tony haszyszu i kokainy, wartych ponad 320 mln zł.
Gorzowscy policjanci z CBŚP od kilku lat prowadzą sprawę dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się przemytem haszyszu z Maroka oraz kokainy z Ameryki Południowej. Narkotyki trafiały najpierw do Hiszpanii, a następnie przemycane były do Polski, Belgii, Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich. Ustalenia śledczych dowodziły, że odpowiedzialny za kierowanie zorganizowaną grupą mógł być odpowiedzialny Wojciech K. Mężczyzna był poszukiwany od sierpnia 2017 r. na podstawie Międzynarodowego Listu Gończego, Europejskiego Nakazu Aresztowania oraz Listu Gończego. Pierwsze kilka miesięcy skutecznie unikał kontaktu z organami ścigania, aż do marca br., kiedy to został zatrzymany w Czarnogórze w miejscowości Budva. Z informacji policjantów wynika, że przebywał tam od lipca 2017 r. W Polsce grozi mu odpowiedzialność za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz za wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających.
Poszukiwaniami Wojciecha K. zajmowali się funkcjonariusze z CBŚP z Zarządu w Gorzowie Wlkp. Dzięki ich ciężkiej pracy udało się ustalić i potwierdzić, że 76-latek ukrywa się na terenie Czarnogóry. Kolejne działania doprowadziły do ustalenia aktualnego miejsca pobytu poszukiwanego i jego zatrzymania. Było to możliwe dzięki bieżącej, ścisłej współpracy z policjantami z Czarnogóry, z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji i Europolu.
Z ustaleń śledczych wynika, że grupa, o kierowanie której podejrzany jest Wojciech K., działała od 2004 r. aż do 2016 r. Członkowie tej grupy w tym czasie mogli przemycić ponad 20 ton haszyszu oraz ok. 1,5 tony kokainy. Za jednym razem grupie udawało się przemycić od kilkuset kilogramów do ponad tony narkotyków. Policjanci CBŚP wspólnie z organami ścigania innych państw nadal prowadzą czynności w tej sprawie. Do chwili obecnej zatrzymano 14 podejrzanych, którym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków oraz prania pieniędzy.
Na podstawie materiału dowodowego, zebranego przy współpracy z Europolem, Wydziałem Odzyskiwania Mienia Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz hiszpańską policją, udało się zabezpieczyć należące do podejrzanych mienie znajdujące się na terenie Hiszpanii i Polski, m.in. pieniądze, luksusowe apartamenty, łodzie oraz samochody.
Od samego początku policjanci z CBŚP z Zarządu w Gorzowie Wlkp. wyjaśniają okoliczności sprawy we współpracy z prokuratorami z Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. To dzięki wspólnej pracy i ogromnemu zaangażowaniu śledczych udało się ustalić wiele wątków i zabezpieczyć majątek należący do podejrzanych, który znajdował się na terenie Polski. Śledczy nadal wyjaśniają okoliczności sprawy.