Do pierwszego letniego utonięcia w 2019 r. w woj. lubuski doszło w Kostrzynie nad Odrą. W sumie utonęły już trzy osoby. Od czerwca do sierpnia 2018 r. w woj. lubuskim utonęło 10 osób. Najwięcej ofiar to osoby w wieku 19-30 lat.
Do pierwszego utonięcia w sezonie letnim doszło w czerwcu w Kostrzynie nad Odrą. To 58-letni wędkarz , którego zwłoki wyłowione zostały z rzeki Warty. Kilka minut wcześniej wszedł do niej, by się schłodzić. Kąpiel zakończyła się tragedią.
Do dramatycznego zdarzenia doszło również w środę, 12 czerwca, w Gubinie. Do rzeki Nysa wszedł młody chłopak i zaczął płynąć na niemiecką stronę. Nie udał mu się jednak wyjść na brzeg, zniknął pod wodą. Niestety około godz. 15.19 strażacy wyłowili ciało 19-latka.
Do dramatu doszło także w czwartek, 23 maja, nad jeziorem Długim w Rzepinie. Do wody wskoczył 13–letni chłopiec i zniknął pod powierzchnią. Chłopca wyciągnęli strażacy. Niestety utopił się.
W 2018 r. w wodach w regionie lubuskim utonęło 10 osób. W 2017 r. doszło do 7 tragedii. W 2016 r. było 10 utonięć. Jak mówią statystyki do tragicznych zdarzeń dochodziło najczęściej podczas kąpieli w jeziorach. Najwięcej ofiar wody to osoby w wieku 19-30 lat. – To zazwyczaj mężczyźni, bo w sezonach letnich od 2016 do 2018 roku z 27 ofiar utonęło 24 mężczyzn – wylicza podkom. Grzegorz Jaroszewicz z zespołu prasowego lubuskiej policji.
Słoneczna pogoda i wysoka temperatura to policjantów intensywna praca na rzecz bezpieczeństwa na wodami. Zadań z tym związanych nie brakuje. Jednym z nich są służby pełnione przez policyjnych wodniaków. – Aby jeszcze lepiej przygotować się do tegorocznych wakacji, funkcjonariusze przeanalizowali przypadki utonięć w województwie lubuskim w ostatnich latach. Niestety nie ma sezonu letniego, by nie doszło do utonięcia – mówi podkom. Jaroszewicz. Policyjni przez cały sezon letni będą pomagać w zapewnianiu bezpieczeństwa nad wodą.
Pamiętajmy, aby przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętać należy o właściwej opiece nad dziećmi. Dla dorosłych wskazówka już znana, czyli piłeś, nie wchodź do wody. To śmiertelnie niebezpieczne. Podobnie jak kąpiel w miejscach do tego niewyznaczonych. Wybierajmy kąpieliska strzeżone przez ratowników i dobrze oszacujmy swoje możliwości pływackie.