Tu w regionie lubuskim jest niebezpiecznie

Sytuacja hydrologiczno – meteorologiczna na terenie woj. lubuskiego i działania podejmowane przez Wojewodę oraz podległe służby

W Lubuskiem wg stanu na godz. 6:00:

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

na 3 stacjach wodowskazowych został osiągnięty lub przekroczony stan alarmowy:
SZPROTAWA – rzeka Bóbr – przekroczenie stanu alarmowego o 41 cm,
ŻAGAŃ – rzeka Bóbr – przekroczenie stanu alarmowego o 42 cm,
ŁOZY – rzeka Kwisa – przekroczenie stanu alarmowego o 1 cm.

Na 2 stacjach został osiągnięty lub przekroczony stan ostrzegawczy:
ŻAGAŃ – rzeka Czerna Wielka – osiągnięty stan ostrzegawczy – 130 cm,
PRZEWÓZ- rzeka Nysa Łużycka – przekroczony stan ostrzegawczy o 8 cm; do stanu alarmowego brakuje 52 cm.

  • Na rzekach: Bóbr, Kwisa, Nysa Łużycka, Czerna Wielka wystąpiły gwałtowne wzrosty stanów wód, prognozowane są dalsze wzrosty.
  • Obecnie obserwuje się tendencję wzrostową stanów wód, związaną ze spływem wód opadowych.

W dniu 16 września 2024 r. obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne

3 stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych – prognozowane są stopniowe wzrosty stanów wody w zlewniach dopływów Odry do strefy stanów wysokich i znaczne przekroczenie stanów alarmowych oraz lokalnie ostrzegawczych.

Obszar: Bóbr od ujścia do Kwisy do ujścia do Odry; Bóbr od Zb. Plichowice do ujścia Kwisy; Kwisa od Zb. Leśna do ujścia do Bobru. Ważność: od 08:26 dnia 15.09.2024 do godz. 11:00 dnia 16.09.2024.

2 stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych – w związku ze spływem wód opadowych w zlewniach Nysy Łużyckiej oraz Bobru prognozowane są wzrosty stanów wód w strefie stanów wysokich i powyżej stanów ostrzegawczych. W Przewozie na Nysie Łużyckiej niewykluczone przekroczenie stanu alarmowego. Obszar: Bóbr od Bobrzycy do ujścia (bez Kwisy i Czernej Wielkiej), Czerna Wielka, Nysa Łużycka od Zgorzelca do ujścia do Odry, Nysa Łużycka od Zgorzelca do ujścia. Ważność: od godz. 01:26 dnia 16.09.2024 r. do 11:00 dnia 16.09.2024 r.

Podjęte działania w związku panującą sytuacją hydrologiczno – meteorologiczną:

WCZK prowadzi bieżący monitoring sytuacji w ościennych województwach, ściśle współpracuje z właściwymi terytorialnie RZGW, IMGW, służbami KW PSP, WOT i powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego. Dodatkowo na bieżąco monitoruje sytuację na rzekach oraz zbiornikach wodnych.

W dniu 15.09.2024 r. Starosta Żagański w związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych na rz. Bóbr i Kwisa ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie gmin: Szprotawa, Małomice, Żagań, m. Żagań.

W dniu 16.09.2024 r. Starosta Żarski w związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzece Nysa Łużycka ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gmin: Przewóz, Trzebiel, Łęknica, Brody.

W powiecie żagańskim PSP informowała ludność o zagrożeniu, dokonywała napełnień worków piaskiem oraz patrolowała wały.

W powiecie wschowskich oraz żarskim PSP patrolowała wały.

Wojewoda Marek Cebula 15.09.2024 r. udał się do Szprotawy i Żagania, by na bieżąco monitorować sytuację.

W dn. 16.09.2024 r. do Żagania udał się Dyrektor Wydz. BZK Andrzej Kamiński, by rozmawiać z władzami gmin i powiatu żagańskiego o aktualnej i prognozowanej sytuacji oraz zapotrzebowaniu na środki ochrony przeciwpowodziowej (m.in. ładowarki do piasku, geowłóknina i worki).

Na godzinę 15:30 w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim zaplanowane zostało posiedzenie sztabu kryzysowego.

Lubuski Kurator Oświaty poinformował o odwołaniu zajęć w 23 PRZEDSZKOLACH, SZKOŁACH i PLACÓWKACH, to 6501 DZIECI i MŁODZIEŻY z: Żagania i powiatu żagańskiego, miasta i gminy Szprotawa, Gminy Małomice (30 uczniów od strony Bobrzan)