OC to obowiązkowe ubezpieczanie, które musi posiadać każdy samochód. Brak polisy to dla posiadaczy pojazdów mechanicznych duże kary finansowe, nakładane przez UFG. Cena za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu może znacząco się różnić, jest zależna od wielu czynników, m.in. marki samochodu, wieku kierowcy, jego historii za kółkiem, a także wybranej firmy ubezpieczeniowej. Wiele osób wybiera ubezpieczyciela w pośpiechu, bez sprawdzenia innych ofert. To duży błąd, który pociąga za sobą wyższe składki za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Czy ubezpieczyciela OC można zmienić? Jak to wygląda w praktyce?
Ubezpieczyciel OC – kiedy warto poszukać lepszej oferty?
OC musi mieć każdy samochód, nie może pozostać bez tego ubezpieczenia nawet jednego dnia. Wiele osób automatycznie przedłuża polisę w raz wybranym towarzystwie, nie sprawdza, co oferują inne firmy. Nie warto tak robić, bo w wielu przypadkach zmiana ubezpieczyciela jest dobrym rozwiązaniem, oznacza niższe opłaty. Zakres umowy ubezpieczenia jest zawsze taki sam, ale składki mogą znacznie się różnić. Wiele towarzystw, w celu przyciągnięcia nowych klientów oferuje korzystne warunki, a także inne ubezpieczenia np. ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków na preferencyjnych warunkach. Najczęściej umowa ubezpieczenia zawierana jest na rok. 14 dni przed końcem umowy firmy ubezpieczeniowe muszą przesłać informacje o przedłużeniu umowy na kolejny okres. Ubezpieczeni powinni w tym czasie zorientować się, jakie stawki proponuje konkurencja. Można to zrobić na kilka sposobów, ale najlepszą metoda jest skorzystanie z dostępnych porównywarek i rankingów ubezpieczenia OC. To narzędzia, które skupiają największych ubezpieczycieli. Dzięki nim można szybko, w komfortowych warunkach porównać wiele ofert i znaleźć najlepsze obowiązkowe ubezpieczenie OC. Warto pamiętać, aby najpóźniej jeden dzień przed wygaśnięciem polisy poinformować Ubezpieczyciela o rezygnacji z jego usług. Należy zrobić to listowie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Kiedy można zmienić ubezpieczenie auta?
Zbliżający się koniec umowy ubezpieczeniowej to najczęstszy moment, w którym ubezpieczeni zmieniają ubezpieczyciela samochodu na inną firmę. Ale są również inne sytuacje, kiedy taka zmiana jest możliwa. Zmiana ubezpieczyciela możliwa jest również w sytuacji, kiedy pojazd miał podwójne OC tzn. nową i przedłużoną polisę. Aby nie płacić podwójnie za ubezpieczenie samochodu, należy rozwiązać umowę przedłużoną automatycznie. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczyciel naliczy opłaty za okres, w którym obowiązywało ubezpieczenie. Zmiana ubezpieczyciela możliwa jest również w przypadku kupna samochodu z ważnym OC. Kupujący ma prawo w każdym momencie zrezygnować z danego ubezpieczenia, beż żadnych sankcji finansowych. Towarzystwo ubezpieczeniowe musi wypłacić sprzedawcy samochodu kwotę równą okresowi, jaki pozostał do końca obowiązywania polisy. Więcej na temat zmiany ubezpieczyciela można przeczytać na stronie https://wypowiadamoc.pl/jak-i-kiedy-mozna-wypowiedziec-oc-na-podstawie-art-31-ustawy.
Zmiana ubezpieczyciela – ubezpieczenie pojazdu przez internet
Osoby, które kupiły ubezpieczenie samochodu OC przez internet lub telefon, zgodnie z prawem mają 30 dni na rezygnację z transakcji. Oczywiście, za okres obowiązywania polisy trzeba będzie zapłacić. Możliwość rozwiązanie umowy zawartej na odległość możliwe jest na podstawie ustawy o prawach konsumenta. Warto o tym pamiętać, bo coraz więcej osób decyduje się na zdalne zawieranie umów.
Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu?
Aby skutecznie wypowiedzieć umowę z ubezpieczycielem, należy pamiętać o zachowaniu terminów oraz odpowiedniej formie. Ważne jest, aby towarzystwo ubezpieczeniowe poinformować listownie, najlepiej za potwierdzeniem odbioru. W piśmie muszą znaleźć się takie informacje jak:
- data i miejsce sporządzenia wypowiedzenia OC,
- imię, nazwisko oraz adres wypowiadającego polisę,
- numer polisy ubezpieczeniowej,
- dane ubezpieczonego pojazdu tj. marka, model, numer rejestracyjny,
- powód rezygnacji z umowy,
Dokument musi być własnoręcznie podpisany. Wypowiedzenie można napisać samodzielnie lub ściągnąć odpowiedni wzór z internatu lub skorzystać ze strony wypowiadamoc.pl.
Stawki za ubezpieczenie OC nie są stałe, dlatego nie należy kurczowo trzymać się jednego ubezpieczyciela. Warto regularnie sprawdzać inne oferty i gdy nadarzy się taka okazja zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe na takie, które oferuje korzystne warunki umowy.