Ukradł kartę bankomatową w zielonogórskim szpitalu. Kupił napój za 3 zł, ale grozi mu kara do 10 lat więzienia

Policjanci z I komisariatu w Zielonej Górze zatrzymali złodzieja, który ukradł kartę bankomatową w szpitalu. Wpadł szybko, kilka godzin po zgłoszeniu. Chociaż kupił jedynie napój za 3 zł, to i tak grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Wszystko wydarzyło się w piątek, 12 kwietnia. Dyżurny I komisariatu w Zielonej Górze otrzymał zawiadomienie o kradzieży i posłużeniu się kartą bankomatową. – Z informacji przekazanej policjantom przez zgłaszającego wynikało, że osoba została okradziona w szpitalu, w którym pracuje – mówi podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzeczniczka policji w Zielonej Górze.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Sprawca wykorzystał chwilę nieuwagi oraz to, że pokrzywdzony pozostawił kartę płatniczą w kieszeni spodni wiszących na szpitalnym wieszaku. Mężczyzna bardzo szybko zorientował się, że został okradziony. Dostał sms z informacją o zakupach, których ze względu na miejsce przebywania, nie mógł zrobić. Natychmiast zablokował kartę, żeby nie stracić kolejnych pieniędzy.

Zielona Góra. Kradzież karty bankomatowej

Kryminalni z komisariatu I, którzy zajęli się sprawą, a po obejrzeniu nagrań z monitoringu szybko ustalili kim jest sprawca kradzieży. Okazało się, że to znany policjantom i wcześniej notowany za podobne przestępstwa 25-letni zielonogórzanin. Zdążył jedynie kupić napój w sklepie spożywczym. Przy próbie ponownego posłużenie się kartą okazało się, że jest ona już zblokowana.

25-latek został zatrzymany przez kryminalnych z I komisariatu na jednym z zielonogórskich osiedli. Powiedział policjantom, że widząc wiszącą na wieszaku kurtkę, chciał sprawdzić jej kieszenie. Gdy zdjął ją z wieszaka zauważył, że z kieszeni wiszących pod nią spodni wystaje karta płatnicza. Zabrał kartę i od razu poszedł do sklepu na zakupy.

Mimo, że dokonał zaledwie jednej transakcji na kwotę niecałych 3 złotych,  to za przestępstwo grozi mu kara do 10 lat więzienia. Mężczyzna usłyszał trzy zarzuty: kradzieży, usiłowania i kradzieży z włamaniem.

Policja przypomina, że w przypadku odnalezienia jakichkolwiek dokumentów czy też kart płatniczych należy jak najszybciej przekazać je do organu wydającego. Natomiast w przypadku zagubienia lub kradzieży karty płatniczej należy pamiętać o natychmiastowym powiadomieniu placówki banku i zablokowaniu możliwości wykonywania płatności. Ważne jest abyśmy zrobili to jak najszybciej, żeby uniemożliwić korzystanie z naszej karty w sklepach i wypłatę gotówki w bankomatach. Pamiętajmy też, aby nie zapisywać na kartach bankomatowych kodów PIN oraz nie nosić ich razem z kartą.