Uprawa ziół w ogrodzie. Dlaczego warto hodować zioła?

Uprawa ziół w ogrodzie cieszy się rosnącą popularnością. Coraz więcej osób hoduje własne zioła, aby na co dzień móc cieszyć się ich smakiem i aromatem. Przeczytaj, w jaki sposób założyć ogród z ziołami? Jakie zioła wybrać do własnego ogródka ziołowego?

 Własny ogródek ziołowy jest nie tylko praktyczny, ale też i piękny. Uprawa ziół zapewnia nam stały dostęp do świeżych i zdrowych roślin o doskonałych właściwościach zdrowotnych i smakowych. Ale to nie wszystko. Zioła w ogrodzie stanowią też atrakcyjną ozdobę otoczenia, a ich uprawa to przyjemna chwila relaksu.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Jak założyć ziołowy ogródek. Po pierwsze wybierz odpowiednią lokalizację

Aby z sukcesem uprawiać zioła w ogrodzie warto dobrać odpowiedni dla nich zakątek w ogrodzie, czyli taki, gdzie zioła najlepiej będą rosły. Niemal wszystkie zioła lubią słoneczne, ciepłe miejsca, osłonięte od wiatru. Ponadto, na ziołowy ogród warto wybrać miejsce, które jest łatwo dostępne. Dobrą lokalizacją na ogródek ziołowy będzie rejon w pobliżu drzwi do kuchni lub na taras, żeby nie trzeba było daleko chodzić po kilka gałązek lub listków ziół potrzebnych do obiadu. Do stworzenia ogrodu ziołowego można także wykorzystać niewielką szklarnię. Czy można posadzić zioła wewnątrz domu? Jak najbardziej tak. Warto podkreślić, że zioła świetnie rosną także we wnętrzach. Zatem osoby, które nie dysponują własnym ogrodem ani tarasem, mogą stworzyć swój ogródek ziołowy na parapecie w kuchni.

Jak uprawiać zioła w ogrodzie?

Rośliny można wyhodować z nasion ziół lub sadzonek ziół. Bardziej popularna i łatwiejsza jest ta druga metoda, zwłaszcza, że w szkółkach i marketach można kupić różnej wielkości sadzonki ziół. Większość ziół możemy posadzić bezpośrednio do gleby w swoim ogrodzie lub hodować je w doniczkach ustawionych na ziemi lub tarasie. Szeroki wybór roślin można znaleźć https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/uprawa-i-ochrona-roslin/rosliny-zewnetrzne.cat.

Niektóre zioła są łatwe w uprawie, inne nieco bardziej wymagające, ale żeby wyhodować zioła nie trzeba mieć specjalnych umiejętności w zakresie ogrodnictwa. Nie ma także istotnych różnic w uprawianiu ziół w doniczkach i ziół na grządce. Zioła nie mają wyrafinowanych wymagań w zakresie gleby. Można sporadycznie stosować nawóz np. wapń lub specjalistyczne nawozy dedykowane do ziół. Oczywiście rośliny trzeba regularnie podlewać. Problemem mogą być chwasty. Dlatego ogródek ziołowy wymaga odchwaszczania. Chwasty najlepiej wyrzucać do specjalnego pojemnika na kompost, żeby móc je później wykorzystać w roli naturalnego nawozu. Zioła nie wymagają także specjalnej pielęgnacji. Jeśli gałązki urosną, po prostu wystarczy je obciąć i wykorzystać w kuchni. Przycinanie gałązek i listków to także odpowiedź na często zadawane pytanie – jak zbierać zioła.

Zioła z własnej uprawy – jakie wybrać?

Do najpopularniejszych ziół należą m.in. bazylia, rozmaryn, szałwia, mięta, melisa, oregano, lawenda, estragon i tymianek. Na rynku są też dostępne inne gatunki ziół, które z pewnością można wprowadzić do swojego ogródka ziołowego. Należą do nich m.in. werbena cytrynowa, kocanka, czy stewia. Warto mieć w swoim ogrodzie różne zioła. Zarówno pachnące zioła, które swoim zapachem uprzyjemnią przebywanie w ogrodzie, jak i aromatyczne zioła do różnego rodzaju potraw i dań. Niektóre z ziół np. lawenda skutecznie odstraszają swoim zapachem owady.

Własny ogródek ziołowy – korzyści

Podstawową zaletą ogrodu ziołowego jest możliwość korzystania z superzdrowych i świeżych ziół, których pochodzenia jesteśmy w 100 procentach pewni, bo samo je wyhodowaliśmy. Swój ogródek ziołowy to także świetny sposób na odpoczynek i zacieśnianie relacji w rodzinie. Warto zaangażować dzieci do pomocy w ogrodzie ziołowym. Mali ogrodnicy chętnie pomogą w uprawie ziół. Będzie to dla nich świetna zabawa na świeżym powietrzu, dzięki której nauczą się obcowania z przyrodą. Czas w ogrodzie spędzony wspólnie z rodziną jest bezcenny.
 
Uprawa ziół jest prosta i przyjemna, a hodowanie własnych ziół w ogrodzie zapewnia szereg korzyści. Własne zioła są zdrowe i znakomicie poprawiają smak potraw. Uprawa ziół to też doskonały sposób na relaks i chwilę wytchnienia. Ponadto, ziołowy zakątek może być piękną ozdobą ogrodu.