W dziupli w Zawadzie znaleziono 19 pociętych samochodów (wideo, zdjęcia)

W ubiegłym tygodniu zielonogórscy policjanci weszli na teren posesji w Zawadzie. Na miejscu zabezpieczono szereg części samochodowych. W sumie znaleziono już 17 pociętych samochodów, które ukradziono w Niemczech i dwa w Polsce.

– Dzięki współpracy polskiej i niemieckiej policji identyfikacja części była możliwa jeszcze tego samego dnia – mówi podkom. Sławomir Konieczny, rzecznik lubuskiej policji. Potwierdzono, że wśród elementów znajdują się części pochodzące ze skradzionych aut. Wyjaśnieniem sprawy zajął się już Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

– Integracja Unii Europejskiej sprzyja kontaktom i wymianie handlowej. Zdarza się jednak, że stan ten wykorzystują sprawcy przestępstw, którzy przemieszczają się pomiędzy poszczególnymi krajami Wspólnoty. Nowe normy prawne pozwalają jednak na ścisłe współdziałanie między służbami, dając możliwość skutecznej walki z przestępczym procederem – wyjaśnia podkom. Konieczny.

Przykładem efektywnej  współpracy w tym zakresie jest toczące się obecnie, pod nadzorem Prokuratora Rejonowego w Zielonej Górze postępowanie, dotyczące zabezpieczenia znacznej ilości części samochodowych. Elementy aut różnych marek zabezpieczyli w ubiegłym tygodniu zielonogórscy policjanci. Magazyn znajdował się w oddalonej kilka kilometrów od Zielonej Góry Zawadzie. To miejsce, gdzie w części samochodowe zaopatrywało się wielu mieszkańców Zielonej Góry i okolic. Bardzo często widziano tam markowe samochody. Wiele osób dziwiło się również, że na posesji można kupić tak poszukiwane części w atrakcyjnych cenach.

Na terenie posesji policjanci odnaleźli wiele części pochodzących z rozmontowanych samochodów. Większość z nich stanowiły auta kilkuletnie, renomowanych marek, o znacznej wartości.

Z uwagi na skalę procederu, przeprowadzenie działań wiązało się ze znacznym nakładem pracy. Rozwiązaniem okazało się włączenie do współpracy policjantów z Niemiec. Specjaliści z obydwu krajów wykorzystując komputerowe bazy danych sprawnie wykonali identyfikację każdego z elementów. – W pracy wspomagali ich policjanci z Centrum Współpracy Służb w Świecku – podkreśla podkom. Konieczny. Szybka wymiana informacji okazała się kluczem do sukcesu. Jeszcze tego samego dnia potwierdzono, że na posesji znajdują się części wymontowane ze skradzionych samochodów. Efektem policyjnych działań było zabezpieczenie elementów pochodzących w sumie z 17 samochodów skradzionych na terenie Niemiec i  dwóch ukradzionych w Polsce. W sumie na posesji znaleziono części z 19 skradzionych samochodów. Śledztwo ustali  jak dużo aut zostało pociętych i rozłożonych na części na terenie posesji.

Bomba wybuchła kilka dni temu. Wtedy w Zawadzie pojawiła się policja i Centralne Biuro Śledcze. Na teren posesji weszli zamaskowani policjanci.  Zamknięto komis z częściami samochodowymi na jednej z posesji. Przez kilka dni policjanci prowadzili tam swoje działania,. Wywożono skradzione elementy zabezpieczając je dla potrzeb śledztwa.

Reklama pościgi