W przyszłym roku zielonogórski magistrat kupi 26 nowych autobusów elektrycznych

Dziś pasażerów MZK obsługują 43 autobusy elektryczne kupione w 2018 r.

W przyszłym roku na inwestycje w elektromobilność zielonogórski magistrat planuje wydać blisko 100 mln zł. Na zielonogórskie ulice wyjedzie 26 nowych autobusów elektrycznych, powstaną stacje ładowania pojazdów oraz Inteligentny System Transportowy (IST), który da pierwszeństwo przejazdu miejskiej komunikacji.

Jak informują wiadomoscizg.pl, dziś pasażerów MZK obsługują 43 autobusy elektryczne kupione w 2018 r. Pod koniec przyszłego roku ma ich być 69 na 86 gotowych do jazdy. Cały projekt elektryfikacji linii komunikacji miejskiej to dwa zadania: zakup 12 nowych pojazdów elektrycznych (ośmiu niskopodłogowych – pomieszczą 80 pasażerów i czterech przegubowców – te przewiozą 122 osoby) oraz budowa nowej pętli autobusowej na Osiedlu Mazurskim wraz ze stacją ładowania „elektryków”.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Oprócz pętli powstanie brakujący odcinek drogi dojazdowej (ul. Giżyckiej). Trwają prace projektowe, wiosną możemy spodziewać się rozpoczęcia robót budowlanych. Koszt inwestycji to około 49 mln zł, z czego ponad 30 mln zł pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Miasto szuka pieniędzy na rozszerzenie projektu.

MZK będzie jeszcze korzystał z 17 spalinowych autobusów przegubowych. Były one zakupione wraz z pierwszymi autobusami elektrycznymi, mają tylko cztery lata.

Mocniejsze ładowarki elektryczne

Miejski przewoźnik zwiększy też moc stacji ładowania na pętlach przy ul. Zawadzkiego „Zośki” i Wrocławskiej z obecnych 200 kW na 400 kW, umożliwiając szybkie uzupełnienie energii autobusom przegubowym.

Na terenie zajezdni przy ul. Chemicznej dodatkowo staną dwie dwuwyjściowe stacje wolnego ładowania autobusów elektrycznych prądem stałym o mocy od 60 do 120 kW i dwie o mocy 40-80 kW oraz jednowyjściowa o mocy 20 kW. Wszystko po to, aby nowe elektryczne autobusy bez problemu wyjechały na trasę.

Wartość umowy z zielonogórską firmą Ekoenergetyka-Polska to ok. 2 mln 357 tys. zł.

Inteligentnemu systemowi zarządzania ruchem

Elektryczne autobusy po mieście mają poruszać się sprawniej dzięki inteligentnemu systemowi zarządzania ruchem. Komunikacja miejska dostanie pierwszeństwo przejazdu na głównych ulicach. Firma Yunex z Warszawy zmiany wprowadzi na ulicach: al. Konstytucji 3 Maja (od skrzyżowania ul. Lwowskiej z Wrocławską) aż do ronda przy Castoramie, ul. Bohaterów Westerplatte aż do skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Zacisze i Wyszyńskiego (obok Lidla).

W planach jest przebudowa dwóch skrzyżowań i zatoczek autobusowych. Ponadto zainstalowane będą kamery, czujniki ruchu i monitoring.

Wartość projektu to około 31 mln 27 tys. zł, z czego 21 mln 441 tys. zł pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

– Chcemy, aby Zielona Góra była nowoczesnym i przyjaznym środowisku miastem, dlatego inwestujemy w elektryczne autobusy i IST – podsumuje Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta.

Reklama pościgi
Eko pol - Poscigi.pl