Dobra wiadomość dla zielonogórzan. Wkrótce będzie gotowa remontowana nitka wiaduktu na ul. Zjednoczenia. Wrócą na nią autobusy. W czwartek, 18 lipca, została podpisana umowę na wyburzenie i zbudowanie od nowa drugiej nitki wiaduktu.
Wiadukt na ul. Zjednoczenia to dwa wiadukty wybudowane w 1978 r., każdy z dwoma pasami ruchu. Pierwszą, wschodnią nitką jedziemy z al. Wojska Polskiego w kierunku Przylepu, drugą zachodnią jedziemy z Przylepu w kierunku al. Wojska Polskiego.
Wiadukt nie wytrzymał próby czasu. Konieczna okazał się rozbiórka i budowa nowego. Właśnie kończą się prace na wschodniej nitce. Wykonuje je firma Nowak-Mosty. Ona też wygrała przetarg na budowę drugiej nitki.
– Mam nadzieję, że do końca września wszystko będzie skończone na tej nitce, które teraz robimy. Wtedy będziemy mogli przywrócić ruch tutaj i przystąpić do rozbiórki nitki zachodniej wiaduktu. To powinien być październik, listopad. Z jednej nitki przejdziemy na drugą – zdradził plany Władysław Nowak, prezes Nowak-Mosty. Zaskoczył wszystkich, bo oficjalny terminarz zakłada termin grudniowy początków robót i czas realizacji 20 miesięcy. – Zakładam, ze skończymy do końca przyszłego roku – zapowiedział prezes Nowak.
– To ważna inwestycja dla mieszkańców. Pozwoli zakończyć pewien ważny etap modernizacji systemu drogowego w tej części miasta – mówił prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski. – Inwestycja kosztować będzie ok. 26,9 mln zł. Po jej zakończeniu będzie dobra komunikacja pomiędzy częścią przemysłową a resztą miasta.
Wiadukt Zjednoczenia. Umowa na budowę
Wiadukt nad torami to spore przedsięwzięcie. Ma 338 długości opartych na 16 przęsłach. – Będzie to obiekt jednojezdniowy o dwóch pasach ruchu każdy 3,25 m szerokości. Obok będzie ścieżka pieszo-rowerowa o szerokości 3 metrów – wyliczał szczegóły wiceprezydent Paweł Tonder. – Ponieważ obydwie nitki wykonuje jedna firma wszystkie zmiany odbywają się płynnie. Jeżeli, jak zapowiada pan prezes, terminy zostaną przyspieszone, to już w październiku powrócą tutaj autobusy komunikacji miejskiej.
– Podpisując tą umowę mam poczucie sukcesu. Po objęciu funkcji prezydenta miasta moim priorytetem było zapewnienie płynnego funkcjonowania miasta. Płynnego wyboru wykonawców. To się udało. Słońce świeci, startujemy z ważną inwestycją – zakończył. M. Pabierowski po czym wraz z prezesem Nowakiem podpisał umowę na przebudowę wiaduktu zachodniego.