Zielonogórscy i sulechowscy policjanci podczas prowadzonych przez dwa dni działań zatrzymali aż 20 poszukiwanych osób, w tym 5 listami gończymi. Dwóch z zatrzymanych mężczyzn trafiło do aresztu, a dwaj inni odpowiedzą dodatkowo za posiadanie narkotyków, które podczas zatrzymania znaleźli przy nich policjanci.
Zielonogórscy policjanci zorganizowali dwudniowe działania poszukiwawcze. Dzięki temu zatrzymali aż 20 osób poszukiwanych przez zielonogórskie oraz świebodzińskie prokuratury i sądy. – W działaniach wzięli udział policyjni wywiadowcy, kryminalni, dzielnicowi i funkcjonariusze służby patrolowej – mówi podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik policji w Zielonej Górze. Dzięki zatrzymaniom, będzie można zakończyć lub kontynuować bez przeszkód sprawy zawieszone od miesięcy, a czasami nawet od lat.
Spośród zatrzymanych, w 5 przypadkach były to osoby poszukiwane na podstawie wystawionych listów gończych. Wszystkie osoby miały do odbycia kary pozbawienia wolności. Cała piątka trafiła już do aresztów. Kilkoro spośród zatrzymanych osób było poszukiwanych do ustalenia miejsca pobytu, część do dobycia kary zastępczej pozbawienia wolności, a także celem doprowadzenia do aresztu śledczego lub więzienia. – Dwie z zatrzymanych osób odpowiedzą dodatkowo za posiadanie amfetaminy – mówi podinsp. Stanisławska.
Zatrzymywanie osób poszukiwanych jest jednym z najbardziej pracochłonnych zadań policji. Policjanci kryminalni, wchodzący w skład Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Osób komendy miejskiej w Zielonej Górze, prowadzą rocznie nawet kilkaset takich spraw. W ciągu roku poszukują ponad 100 osób zaginionych. Zdecydowaną większość spraw stanowią sytuacje, gdy osoby są poszukiwane na zlecenie sądów i prokuratur do prowadzonych spraw lub do odbycia kary więzienia. W 2019 r. policjanci wszczęli ponad 1000 spraw poszukiwawczych. – Do tego należy dodać także sprawy prowadzone od lat, chociażby w stosunku do osób ukrywających się np. za granicą – wyjaśnia podinsp. Stanisławska.
Poszukiwania zielonogórskich policjantów nie ograniczają się tylko do terenu powiatu zielonogórskiego. Policjanci działają na terenie całego województwa czy kraju, dzięki podpisanemu porozumieniu z Schengen oraz innym porozumieniom o współpracy z policjami innych krajów. Polscy policjanci skutecznie odnajdują osoby zaginione czy poszukiwane także na terenie innych państw.