Wszystkie karty już odkryte. Znamy szczegóły tegorocznych Dni Zielonej Góry! Przed nami dziewięć dni zabawy. Winobranie potrwa od 7 do 15 września. – Kiedy przejmę klucze do miasta, obiecuję, że wprowadzę prezydenta we wszystkie winobraniowe tajemnice – odgraża się Bachus. – Jestem otwarty, w końcu Dni Zielonej Góry rozsławiają miasto nawet daleko poza jego granicami. Takiego święta nie można przegapić – odpowiedział prezydent Marcin Pabierowski i zaprosił zielonogórzan do korzystania z atrakcji.
Na winobraniowej mapie miasta pojawią się dwie sceny: na pl. Powstańców Wielkopolskich i pl. Teatralnym. Dni Zielonej Góry tradycyjnie otworzy koncert Filharmonii Zielonogórskiej, tym razem usłyszymy „Błękitną rapsodię”.
Przez całe Winobranie będziemy gościć gwiazdy, na koncert będziemy mogli iść codziennie. Wystąpią: Agnieszka Chylińska, Karaś/Rogucki, Paweł Domagała, Urszula, Paktofonika, Kult i Sarsa. – Na mniejszej scenie, tej na pl. Teatralnym, pokaże się ok. 40 twórców, w tym Mesajah, Jeden Osiem L, Universe czy Baranovski – mówi Agata Miedzińska, dyrektor ZOK. Nie zapominajmy również o Winobraniowych Spotkaniach Teatralnych, które są już naszą wrześniową tradycją. Na scenie Lubuskiego Teatru też pojawią się gwiazdy!
Fundacja Tłocznia, we współpracy z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury, zaprasza na dziesięć wyjątkowych degustacji komentowanych, które odbędą się podczas Winobrania. Degustacje poprowadzi Maciej Nowicki, krytyk winiarski i dziennikarz, jeden z największych znawców polskiego winiarstwa.
czytaj też – Bijatyka na Winobraniu. 17-latek zadał cios butelką w głowę. Dwie osoby poszukiwane (ZDJĘCIA)
Większość degustacji odbędzie się w klimatycznych wnętrzach Sali Szeptów, czyli ponad 170-letniej piwnicy winiarskiej przy ul. Sowińskiego 3. Degustacje odbędą się w ramach Lubuskiej Akademii Wina. To impreza biletowana. Do 5 września można kupić bilety w przedsprzedaży w niższej cenie. Organizatorzy zapraszają również na Galę Lubuskiego Wina – 12 września w czwartek w Palmiarni Zielonogórskiej.
Tradycyjnie wokół ratusza stanie miasteczko winiarskie. Gospodarze drewnianych domków, których w tym roku będzie ponad 40, będą konkurować o tytuł najładniej zaaranżowanego. – Tegoroczne flagowe wina winobraniowe i rekomendowane wyłoniła specjalnie powołana komisja złożona z cenionych sommelierów i enologów – mówi Marcin Moszkowicz, prezes Zielonogórskiego Towarzystwa Winiarskiego. Wśród win białych i różowych zwyciężył Riesling półwytrawny 2022 z Winnicy Marcinowice, wśród czerwonych Zweigelt z Winnicy Ingrid, a wśród musujących Rosecco 2022 z Winnicy Folwark Pszczew.
Miłośników regionalnych trunków z pewnością skuszą również spacery śladami winiarskich zabytków i wyjazdy winobusami na winnice.
Tradycji musi stać się zadość. Korowód winobraniowy przejdzie w sobotę, 14 września al. Konstytucji 3. Maja. Start o godz. 12.00. – Pojawią się nowe pojazdy glinoludów, artyści teatrów ulicznych, szczudlarze, akrobaci, uczniowie zielonogórskich szkół, przedstawiciele lokalnych firm i oczywiście winiarze – mówi Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru i reżyser korowodu winobraniowego.
Jak zaznacza dyrektor Czechowski, w korowodzie może wziąć udział każdy mieszkaniec. Kto ma ochotę reprezentować Zieloną Górę, do 10 września powinien skontaktować się z sekretariatem Lubuskiego Teatru, a dostanie strój i rekwizyty.