To flagowe oraz rekomendowane wina winobraniowe. Spośród lubuskich kandydatów wyłoniła je powołana komisja złożona z cenionych sommelierów i enologów. Werdykt tradycyjnie został ogłoszony w Palmiarni. To już 10. edycja wyborów win winobraniowych.
– Wino to zaledwie efekt końcowy. Winiarstwo to przede wszystkim sztuka, estetyka i wrażliwość – mówił prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski. Dodale, że to wizytówka miasta, dlatego kładzie mocny nacisk na rozwój winiarskiej branży. #MiastoZG Winobranie
Komisja wybrała zwycięzców w trzech kategoriach:
wino białe/różowe – Riesling półwytrawny 2022 z Winnicy Marcinowice
wino czerwone – Zweigelt z Winnicy Ingrid
Wino musujące – Rosecco 2022 z Winnicy Folwark Pszczew.
– Nasze Rossecco powstało z pasji do delikatnego bąbla. Produkujemy je trzeci rok z rzędu, wielu zielonogórzan zdążyło je już poznać i polubić – mówi Łukasz Robak, gospodarz Winnicy Folwark Pszczew.
Wśród twórców tegorocznych win rekomendowanych znalazły się winnice: Pałac Mierzęcin, Aris, Folwark Pszczew, Ingrid, Łukasz, Marcinowice, Milsko, Mozów, Trojan, Żelazny, Equus, Gostchorze, Julia i Pod Wieżą.
Z roku na rok możemy się pochwalić coraz większą liczbą lokalnych win. Aż trudno uwierzyć, że kiedyś brakowało ich podczas Winobrania i raczyliśmy się np. winami gruzińskimi.
Wszystkich trunków będzie można spróbować podczas Winobrania w 42 domkach winiarskich usytuowanych w okolicach ratusza.
– Wina winobraniowe kupimy w domku winiarskim przy pomniku Bachusa, w piwniczce przy Winnym Wzgórzu oraz w Palmiarni – zachęca Marcin Moszkowicz, prezes Zielonogórskiego Towarzystwa Winiarskiego.