Zabytkowy Ikarus 280 trafił do Zielonej Góry. To inicjatywa pracowników MZK (ZDJĘCIA)

Ikarusa udało się sprowadzić z Budapesztu. Jest jednym z ostatnich egzemplarzy, które jeszcze niedawno kursowały po stolicy Węgier.

Z inicjatywy Jacka Newelskiego i Oskara Suchodolskiego z MZK do miasta trafił zabytkowy autobus Ikarus 280. Pojazd został zaprezentowany w zajezdni miejskiego przewoźnika przy ul. Chemicznej. Będzie go można zobaczyć podczas Winobrania.

Zielona Góra w kraju kojarzy się z nowoczesną, ekologiczną komunikacją miejską opartą w większości na autobusach elektrycznych. Wielu mieszkańców ma sentyment do tradycyjnych pojazdów spalinowych. I właśnie naprzeciw tym oczekiwaniom wyszli zielonogórscy fani transportu publicznego.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Prezydent Marcin Pabierowski z uznaniem przyjął inicjatywę i podkreślił, że pojawienie się ponownie Ikarusa będzie ciekawym elementem, przypominającym krajobraz zielonogórskich ulic przełomu XX i XXI wieku.

– Od kilku lat myśleliśmy o sprowadzeniu do Zielonej Góry tego zabytkowego autobusu. Dojrzeliśmy do tego w marcu, tego roku, gdy naszą zajezdnię przejazdem odwiedził zabytkowy ikarus z firmy RetroBus i wzbudził wśród mieszkańców spore zainteresowanie. Od tej pory wiedzieliśmy, że musimy osiągnąć swój cel i rozglądaliśmy się, gdzie możemy taki autobus zdobyć – mówi Jacek Newelski, kierownik działu przewozów MZK.

Ikarusa udało się sprowadzić z Budapesztu. Jest jednym z ostatnich egzemplarzy, które jeszcze niedawno kursowały po stolicy Węgier. – To prezent dla mieszkańców na 70-lecie funkcjonowania naszej firmy. Osobom starszym przypomnimy, a młodszym pokażemy, jak się kiedyś jeździło i jakie autobusy stanowiły podstawę funkcjonowania komunikacji miejskiej – mówi Newelski.

Oskar Suchodolski dodał, że miasto dąży do wymiany taboru autobusowego i poprawy komfortu pasażerów. – Naszym zadaniem jest zachowanie historii komunikacji – wyjaśnia Suchodolski.

Autobus jest unikatem. – Mój syn, który ma 14 lat, nigdy nie jechał takim autobusem. Autobus znacznie różni się od nowoczesnych. Dla przykładu ma napęd na środkową oś i skrętne tylne koła. Czasem zimą były problemy z podjazdem pod górkę, bo się ślizgał. Komfort podróżowania był zdecydowanie mniejszy – mówi –kierowca MZK Krzysztof Fechner.

Ikarus 280 ma służyć do lekcji historii o miejskiej komunikacji. Pojazd będzie też pokazywany podczas różnych wydarzeń w Zielonej Górze. Premiera szykuje się podczas korowodu winobraniowego. Wtedy legendarny ikarus zostanie zestawiony z nowoczesnym elektrycznym mercedesem.

– W naszej firmie pracują także miłośnicy komunikacji, którym transport publiczny leży na sercu. I właśnie zakupili Ikarusa 280, podobnego do tych, które kiedyś jeździły po ulicach Zielonej Góry. Poprosili o pomoc w eksploatacji pojazdu. Pojazd będzie pojawiał się na ulicach miasta przy okazji różnych wydarzeń czy imprez – mówi Robert Karwacki, prezes MZK

Michał Niemczynowski, specjalista ds. rozkładów jazdy i harmonogramów ma nadzieję, że wielu mieszkańców zdecyduje się odwiedzić zajezdnię MZK, 21 września, podczas corocznych dni otwartych miejskiego przewoźnika. I to będzie doskonała okazja, aby przejechać się ikarusem i wręcz „poczuć” ten pojazd.