Zielona Góra. Piękna inicjatywa młodzieży z „Lotnika”. Pomogą Laurze z chorobą Retta

Młodzież z „Lotnika” skrzyknęła się pomoże ciężko chorej dziewczynce, a przy okazji wezmą udział w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”. Tak pomogą Laurze Wolniewicz z Zespołem Retta.

Vladyslav, Yana, Zuzanna i dwie Gabriele na koncert zapraszają w piątek, 28 marca, od godz. 16.00. Odbędzie się w Hydro(za)gadce w Zielonogórskim Ośrodku Kultury. Do akcji włączyli się uczniowie innych zielonogórskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, również muzycznej. Pokażą to, nad czym pracują na co dzień. Na scenie zobaczymy 11 wykonawców – od solistów po zespoły. Usłyszymy piosenki po polsku, angielsku, hiszpańsku i ukraińsku, głównie covery. – Naszym założeniem jest przeprowadzenie koncertu charytatywnego, na którym zbierzemy pieniądze na zakup drogiego leku dla Laury Wolniewicz – dziewczynki, która zmaga się z ciężka chorobą – mówi Vladyslav Tkachuk, kierownik i pomysłodawca projektu.

Laura Wolniewicz to dwuletnia wojowniczka, walczy z Zespołem Retta, który odbiera jej to, czego się nauczyła. Rzadka choroba genetyczna prowadzi do utraty zdolności ruchowych i mowy. Obecnie Laura nie mówi, nie chodzi i zmaga się z padaczką. Nadzieją na poprawę jest lek Daybue, niestety jego roczny koszt przekracza dwa miliony złotych.

– Córka już nie komunikuje się z nami, nie mówi. To się nie zmieni, jeśli nie rozpoczniemy leczenia. Nie bez przyczyny dziewczynki z tą diagnozą nazywa się „milczącymi aniołami” – pisze Marta Bartel, mama Laury na profilu jej zbiórki na platformie siepomaga.pl. – Myśl, że nigdy z nią nie porozmawiamy każdego dnia łamie nasze serca.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. – W Hydro(za)gadce spotkamy wolontariuszy, którzy na leczenie Laury będą zbierać do puszek. Na ten cel pójdą również pieniądze z wypieków autorstwa uczniów i nauczycieli „Lotnika”, które będzie można kupić podczas wydarzenia – zachęca Vladyslav.

– Koncert to test z pomagania i empatii w ramach inicjatywy „Zwolnieni z teorii” – tłumaczy Gabriela Stengert, uczestniczka projektu i współorganizatorka koncertu. To ogólnopolska olimpiada dla szkół ponadpodstawowych, w ramach której uczniowie i uczennice sami realizują projekty społeczne. Kiedy ukończysz swój projekt, zostajesz finalistą olimpiady i otrzymujesz międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute – prestiżową instytucję, która zrzesza 500 tysięcy kierowników projektów z całego świata. – Taki certyfikat daje dodatkowe punkty podczas egzaminów na studia – wyjaśnia Gabriela.

Dziewczynce z Zespołem Retta można pomóc również poprzez platformę siepomaga.pl. Wystarczy wpisać: Laura Wolniewicz i trafimy na zbiórkę. Historię dziewczynki można również śledzić na facebookowym profilu Laur-Retka.