Prezydent Marcin Pabierowski wspólnie ze swoimi zastępcami Pawłem Tonderem, Jarosławem Flakowskim oraz Markiem Kamińskim w środę, 28 sierpnia, spotkali się z 17 zielonogórskimi sołtysami.
– Posiadają państwo silny mandat społeczny. Życzę państwu powodzenia w codziennej pracy na rzecz mieszkańców. To jest nasza wspólna misja. Osobiście upatruje dużych korzyści dla miasta z naszej współpracy. Chciałbym, aby była czytelna i owocna – powiedział prezydent Pabierowski.
Prezydent wcześniej zapowiadał, że zależy mu na powołaniu nieformalnej rady sołtysów, która mocniej włączy się w działania magistratu i poszczególnych komisji w radzie miasta. I dlatego spotkanie miało charakter organizacyjny.
Wśród poruszonych tematów znalazła się kwestia przyszłości rady dzielnicy Nowe Miasto.
– Rada dzielnicy w coraz mniejszym stopniu angażuje się w prace miasta. Jednocześnie ponosimy koszty związane z jej funkcjonowaniem. Dlatego w naszej opinii obecnie jest to już ciało zbędne. Przygotowujemy rozwiązania prawne, które uporządkują tę kwestię, ale jednocześnie zabezpieczą sołectwa i sołtysów – tłumaczył przewodniczący rady miasta Adam Urbaniak. Zapowiedział, że sprawa prawdopodobnie zostanie poruszona na najbliższej sesji rady miasta we wrześniu.
Wiele pytań ze strony sołtysów dotyczyło charakteru ich dalszej współpracy z magistratem. – W departamencie dzielnicy pracują wspaniałe osoby, które zawsze służą nam pomocą. Czy dalej będziemy mogli liczyć na ich wsparcie? – dopytywała sołtys Dorota Bojar z Ochli.
– Choć będą pewne zmiany to jednak struktura osób, z którymi państwo mają kontakt zostanie zachowana. Otrzymają państwo niezbędną pomoc – zapewniał prezydent Pabierowski.
Istotnym tematem była także modernizacja dróg i kolejne inwestycje w sołectwach. – Miasto posiada listy dróg i ulic, m.in. z przygotowaną dokumentacją projektową, gotowych do remontu. Prosilibyśmy, aby państwo przejrzeli te listy i wybrali najważniejsze dla mieszkańców. Jednocześnie prosilibyśmy także o przygotowanie list z priorytetowymi nowymi inwestycjami dla państwa sołectw. Będziemy dokładnie analizowali te głosy planując kolejne miejskie zadania – mówił wiceprezydent Paweł Tonder.
Wiceprezydent Kamiński zapowiedział z kolei wizytę we wszystkich sołectwach, żeby na miejscu przekonać się jak wygląda sytuacja m.in. w punktach bibliotecznych czy salach wiejskich. – Chciałbym, abyśmy wspólnie znaleźli ciekawe pomysły na funkcjonowanie kultury i oświaty we wszystkich rejonach Zielonej Góry – przekonywał M. Kamiński.