Zielona Góra. Po tragicznej śmierci dwóch uczennic w Lotniku była żałoba. Teraz walczą z samotnością i brakiem zrozumienia

Po śmierci dwóch uczennic „Lotnik” zmagał się z traumą. – To była iskra. Stworzyliśmy społeczną kampanię zdrowia psychicznego Q Zdrowiu – mówi Agnieszka Makarska, dyrektorka szkoły.

W październiku ub. r. uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy IV LO byli w żałobie. Potrącona Basia z I klasy zmarła w szpitalu. W tym samym dniu Nadia w domu odebrała sobie życie. – Informacja o tych wydarzeniach zszokowała wszystkich – mówi Agnieszka Makarska, dyrektorka popularnego „Lotnika”. Na co dzień szkoła tętni życiem, słychać gwar i śmiechy. – A wtedy wszędzie apatia. Widziałam, jak młodzi ludzie zmagali się z bólem po stracie koleżanek. Panowała przejmująca cisza. Włos się jeżył na głowie, łzy same napływały do oczu – przyznała dyrektor Lotnika

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Jak pomóc uczniom przeżyć żałobę? – Odwołaliśmy sprawdziany, zorganizowaliśmy spotkania przy herbacie. W luźnej atmosferze, żeby budować poczucie bliskości. Byli u nas specjaliści z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Drzewnej. Dzieci, ale też i nauczyciele mogli porozmawiać o tym, co czują i przeżywają – mówi Makarska. Dodaje, że cały czas miała poczucie, że robi się za mało. Są różne szkoły, ale takie same problemy. Strach młodych przed dorosłym życiem, samotność, niska samoocena, kłopoty w domu. – Jako dorośli musimy działać! Uzbroić młodych w narzędzia, jak radzić sobie z życiowymi trudnościami. Stąd wziął się pomysł kampanii na rzecz zdrowia psychicznego dla młodzieży, ale też ich rodziców i nauczycieli. Bo problemy natury emocjonalnej dotykają nas wszystkich – mówi dyrektor Makarska.

Zielona Góra. W Lotniku była żałoba

Inicjatywę nazwali Q Zdrowiu. To była odpowiedź na pytania: „jak żyć i po co?” i „co jest ważne?” we współczesnym świecie pełnym bodźców, samotności, braku sensu. – Mamy konkretną propozycję jak o siebie dbać. Bo każdy z nas ma jedną najważniejszą osobę do otoczenia opieką: siebie! Przygotowaliśmy stronę internetową (www.q.zieloneskrzydla.pl) z kursami i poradnikami opracowanymi przez fachowców – informuje Makarska.

W serwisie znajdziemy prezentacje technik relaksacyjnych oddechowych i mięśniowych. Są porady jak rozpoznać u siebie objawy depresji i stanów lękowych, radzić sobie z emocjami i stresem. Specjaliści uczą budowania relacji z innymi.

Podczas ostatnich ferii szkoła zorganizowała zajęcia integracyjne. Było morsowanie, rzeźbienie w glinie, mindfulness i nauka samoobrony. – Zrobiliśmy wszystko, aby młodzi wiedzieli, że nie są sami – dodaje dyrektorka.

W ramach kampanii Q Zdrowiu planowane są regularne warsztaty zdrowia psychicznego. – Jestem wdzięczna za wsparcie urzędu miasta, urzędu marszałkowskiego i lubuskiego kuratora oświaty. Chcielibyśmy, aby inicjatywa była prowadzona we współpracy z innymi szkołami, ale też organizacjami z trzeciego sektora – podkreśla Makarska. W grudniu w „Lotniku” w darmowych warsztatach wzięło udział ponad 200 osób. Na stronie trwają zapisy na następne – 20 i 27 lutego.

Co najbardziej boli młodych? – Że nie dają rady, że życie jest dla nich za trudne. Brak im często poczucia bezpieczeństwa w tym dorastaniu. Obowiązkiem rodziców, szkoły, ale też szerzej nas wszystkich jako społeczeństwa, jest im zapewnić tę bezpieczną przestrzeń. Bo świat się zmienia. Przykładowo współcześni 40-letni rodzicie sami często zaczynają życie na nowo. Chcą realizować swoje pasje, podróżować, rozwodzą się i wchodzą w nowe relacje. W takich sytuacjach zdarza się, że dzieci schodzą na dalszy plan – zaznacza Podraza. – Dlatego całym sercem wspieram ideę organizacji takich warsztatów.

Zielona Góra. Tragiczna śmierć uczennic Lotnika

Dr n. med. Przemysław Zakowicz, konsultant wojewódzki w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz zastępca dyrektora ds. medycznych Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze również przyłączył się do inicjatywy. Zapowiada publikacje na stronie Q Zdrowiu. W Zaborze ok. 76 proc. pacjentów wykazuje zaburzenia zachowania a nie choroby psychiczne. To są problemy natury emocjonalnej. – Wbrew temu, co mówią niektórzy pałac w Zaborze już nie spełnia swojej roli. To drogi w utrzymaniu relikt czasów minionych, który powinien odejść w przeszłość. Młodzi zasługują na nowoczesną placówkę, w której pomożemy im pokonać życiowe trudności. Wierzę, że ta inwestycja otrzyma rządowe wsparcie i dojdzie do skutku. Wszyscy na tym zyskamy – przekonuje dr Zakowicz.

W ramach kampanii Q Zdrowiu dostępne są warsztaty:

20 lutego, w godz. 17.00-20.00 – dla rodziców i opiekunów

27 lutego, w godz. 16.00-19.00 – dla dyrektorów, nauczycieli i specjalistów

Miejsce: IV LO, ul. Szosa Kisielińska 18