Zielona Góra po wielu latach znowu ma architekta miejskiego

Zielona Góra znów ma Architekta Miejskiego

– Z ogromną satysfakcją chcę Was poinformować, że po wielu latach przerwy, Zielona Góra znów ma Architekta Miejskiego – podał w środę, 16 licpa, Marcin Pabierowski, prezydent Zielonej Góry.

– Powołałem na to stanowisko architekta Pawła Kochańskiego. Jest doświadczonym architektem, członkiem zielonogórskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), od lat realizuje projekty, które kształtują oblicze nie tylko Zielonej Góry, ale i całego regionu – informuje prezydent Pabierowski. Dodaje, że miejski architekt jest również wykładowcą w Instytucie Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. – Jego głęboka znajomość historii architektonicznej naszego miasta, połączona z nowoczesnym spojrzeniem i profesjonalizmem, daje gwarancję, że rozwój przestrzenny Zielonej Góry będzie w najlepszych rękach – podał włodarz miasta.

Powołanie Architekta Miejskiego to strategiczna decyzja, której celem jest zapewnienie harmonijnego, estetycznego i funkcjonalnego rozwoju Zielonej Góry. – Chcę, by nasze miasto piękniało, stawało się coraz bardziej przyjazne dla mieszkańców i inwestorów, z poszanowaniem dla jego unikalnego charakteru i krajobrazu kulturowego – informuje prezydent Pabieowski.

Do głównych zadań nowego Architekta Miejskiego należeć będzie przede wszystkim współtworzenie i opiniowanie planów zagospodarowania przestrzennego, aby zapewnić spójność i ład w rozwoju miasta. Dbanie o wysoką jakość architektury i estetykę przestrzeni publicznej, w tym nadzór nad wyglądem małej architektury, reklam, murali czy ogródków gastronomicznych. Aktywny udział w kluczowych inwestycjach miejskich i negocjacje z inwestorami prywatnymi, by nowe budynki idealnie wpisywały się w tkankę miejską.

Architekt miejski zamie się również inicjowanie konkursów architektonicznych, które pozwolą wyłaniać najlepsze projekty dla najważniejszych przestrzeni w Zielonej Górze. Będzie wspierał działania rewitalizacyjne oraz ochronę dziedzictwa i krajobrazu kulturowego. Będzie ściśle współpracował ze środowiskami twórczymi, stowarzyszeniami architektów i urbanistów oraz z Uniwersytetem Zielonogórskim w celu promocji dobrych praktyk i edukacji architektonicznej. – Jestem przekonany, że wiedza, doświadczenie i autentyczna pasja architekta Pawła Kochańskiego staną się siłą napędową pozytywnych zmian w przestrzeni, w której wszyscy żyjemy – informuje prezydent Zielonej Góry.