Proces zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją i handlem mefedronem nadal toczy się przed Sądem Okręgowym w Zielonej Górze. W sprawie zlikwidowano trzy laboratoria, przejęto prawie 900 kg mefedronu i broń. Zatrzymano 15 osób, z chemikami włącznie. Wartość zabezpieczonych narkotyków to prawie 44 mln zł.
Ostatnio w sprawie przesłuchano świadka koronnego w warunkach ścisłej ochrony. Cały budynek sądu został na ten czas zabezpieczony. Każda osoba została skontrolowana przy wejściu do budynku. Jednego z oskarżonych broni zielonogórska adwokat Anna Wolska, specjalistka z prawa karnego. Zapytana o bieg sprawy podkreśla, że jej klient nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów i uważamy, że materiał dowodowy nie uzasadnia tak poważnych oskarżeń. Jesteśmy przekonani, że w toku procesu jego niewinność zostanie wykazana.” Mecenas Wolska dodaje, że z pełnym zaufaniem podchodzi do pracy sądu. – Mamy nadzieję, że wszystkie aspekty sprawy zostaną dokładnie przeanalizowane, a proces przebiegnie zgodnie z zasadami rzetelnego postępowania karnego – mówi zielonogórska adwokat.
Policjanci CBŚP rozpracowywali grupę od ponad roku. 2020 r. gang został rozbity. W trakcie przeszukania hali produkcyjnej w Zielonej Górze w maju 2020 r. policjanci odkryli laboratorium, w którym trwał proces wytwarzania narkotyków syntetycznych. Skala produkcji była ogromna. Zabezpieczono blisko 375 kg mefedronu, 1100 litrów substancji, z których można wyprodukować narkotyk. Zabezpieczono urządzenia wchodzące w skład profesjonalnej linii służącej do produkcji narkotyków.
Zielona Góra. Produkowali mefedron, zeznawał świadek koronny
W Górzynie (pow. żarski) na terenie prywatnej posesji w styczniu 2021 r. zlikwidowano kolejne laboratorium, przejmując 337 kg mefedronu oraz znaczną ilość półproduktów służących do produkcji tego narkotyku. W Gubinie w czerwcu br. zabezpieczono kolejną linię produkcyjną narkotyków oraz ok. 3 tys. litrów substancji płynnych i ponad 200 kg substancji stałych. Potwierdzono wśród zabezpieczonych substancji 167 kg mefedronu. Zatrzymano łącznie 15 osób, w tym m.in. trzech tzw. chemików Z zabezpieczonych substancji chemicznych w poszczególnych laboratoriach, stanowiących prekursory narkotyków można by było uzyskać kolejne co najmniej 134 kg mefedronu.
Gang usłyszał zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wytwarzania i posiadania znacznych ilości substancji psychotropowych. Grożą im kary do 15 lat więzienia. Proces trwa. – Każdy oskarżony ma prawo do obrony i do sprawiedliwego procesu. Naszym zadaniem jest zapewnienie, aby prawa mojego klienta były respektowane i by miał możliwość przedstawienia swoich argumentów – mówi mecenas Wolska. Dodaje, że nie komentuję roli świadków i współoskarżonych w tej sprawie. – Ale z pewnością ich zeznania będą podlegały wnikliwej analizie pod kątem rzetelności i zgodności z innymi dowodami – podkreśla mecenas Wolska. Na wyrok w tej głośnej sprawie trzeba jeszcze poczekać.