ZIELONA GÓRA To ósmy rok działań „trzeźwy kierowca” i setki tysięcy kontroli trzeźwości. Akcja trwa

Pierwsza akcja "Trzeźwy kierowca" w Zielonej Górze

Pierwsza akcja „Trzeźwy kierowca” została przeprowadzona  na al. Konstytucji 3 Maja w dniu 1 lipca 2012 r. w Zielonej Górze.

Policjanci z alkomatami pojawili się nocą na al. Konstytucji 3 Maja i zaczęli kontrolować trzeźwość wszystkich jadących ulicą kierowców. Ci nie kryli zaskoczenia. Myśleli, że policja przeszukuje samochody. Tymczasem dmuchali w urządzenia, które w kilka sekund pokazywały czy kierowca pił alkohol przed tym jak wsiadł za kierownicę. Na al. Konstytucji 3 Maja wpadło wtedy dwóch kierujących. Obaj kierowcy wydmuchali po około 0,4 promila alkoholu. W sumie nocą zatrzymano czterech pijanych kierujących i jednego prowadzącego pod wpływem narkotyków.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

To była nowość. Tego jeszcze nie było. Zielonogórska policja zaczęła sprawdzać trzeźwość wszystkich kierowców na wybranych ulicach miasta. Akcja nabierała tempa. Policjanci pojawiali się trzy do czterech razy w tygodniu na różnych ulicach miasta bez względu na porę dnia czy nocy. To był pogrom. Wpadało od kilku do kilkunastu pijanych kierowców podczas jednej akcji. Rekord padł na al. Zjednoczenia w 2012 r. W czasie jednej akcji policjanci zatrzymali 14 pijanych kierujących. Wyniki pokazały z jak poważnym problemem mieli do czynienia policjanci.

W mieście zaczęła się panika.  Ze sklepów znikały CB-radia. Tak kierowcy chcieli chronić się przed kontrolami. Z czasem zaczęło wpadać coraz mniej pijanych kierujących. W latach 2016, 2017 i 2018 wpadało coraz mniej pijany kierowców podczas akcji, ale cały czas się trafiali.

W 2010 r. w alkomaty dmuchnęło 77 tys. kierujących, a w 2017 r. już 672 tys. kierowców. Na koniec 2011 r. lubuska policja zatrzymywała 8,2 tys. pijanych kierujących, a w 2018 r. liczba ta spadła do nieco ponad 2,6 tys. Niestety w 2019 r. liczba zatrzymanych pijanych kierowców wzrosła pierwszy raz od 10 lat. Na koniec 2019 r. wpadło 2917 pijanych kierujących. Dla przykładu w 2015 r. lubuska policja odnotowała 26 zdarzeń drogowych, których sprawcami byli pijani kierowcy. W 2019 r. zanotowano już 52 zdarzenia.