Zielona Góra. W sobotę dożynki i koncert zespołu Brathanki. Specjalne kursy autobusów

Zielona Góra ma 17 sołectw z rolniczymi tradycjami. – Zgodnie z obyczajem za urodzaj i plony podziękujemy podczas tegorocznych Dożynek na terenie skansenu w Ochli – zaprasza prezydent Marcin Pabierowski. Dożynki odbędą się w sobotę, 24 sierpnia.

Na Święcie Plonów w Ochli czeka na nas mnóstwo regionalnych przysmaków i doskonałych wypieków autorstwa pań z kół gospodyń wiejskich. Zielona Góra pielęgnuje te tradycje od połączenia miasta z gminą w 2015 roku.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

To Dożynki z miejskim charakterem. Wspólnie podziękujemy rolnikom za ich ciężką pracę i plony, z których będziemy korzystać przez cały rok. Oprócz pysznego jedzenia, na terenie skansenu będzie czekać strefa animacji dla dzieci, strefa warsztatów, występy wokalne, zabytkowe wystawy i stoiska handlowe.

– Wisienką na torcie będzie koncert zespołu Brathanki – zapowiada prezydent Marcin Pabierowski. Święto rozpocznie się polową mszą świętą o 13.00. Tańce przy muzyce dj-a, który zagra po Brathankach są przewidziane do północy.

Nasi rolnicy będą mieli się czym pochwalić. Oczkiem w głowie wszystkich sołectw są wieńce dożynkowe, które walczą o tytuł najpiękniejszego. Regulamin konkursu jest obwarowany konkretnymi wytycznymi. Wszystkie składniki wieńca muszą być naturalne – zboża, owoce, warzywa, kwiaty i rośliny. O plastiku nie ma mowy.

– Symbolem zamknięcia roku agrarnego jest właśnie wieniec dożynkowy. Jego tworzenie jest wpisane w polską tradycję od czasów pogańskich – tłumaczy Tadeusz Woźniak, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze-Ochli.

W tym roku jest dziewięć zgłoszeń na wieniec nowoczesny i trzy na tradycyjny. Zwycięskie wieńce będą reprezentować Zieloną Górę na dożynkach wojewódzkich.

Nad ich urodą pochyli się specjalna komisja, w której zasiadają kulturoznawcy i eksperci od tradycji.

Mieszkańcy sołectw będą rywalizować również w konkursie kulinarnym. Degustatorzy ocenią ich w dwóch kategoriach: domowe ciasto (21 zgłoszeń) i domowy chleb ze smalcem i ogórkiem (15 zgłoszeń). Co roku niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się Sołtys Show – turniej sołectw, w którym startują sołtysi z mieszkańcami. Choć nie możemy zdradzić tegorocznych dyscyplin, to śmiało gwarantujemy dużo śmiechu i dobrej zabawy. Do turnieju zgłosiło się 12 drużyn.

– Dożynkową tradycję warto przekazywać młodszemu pokoleniu – zachęca Dorota Bojar, sołtyska Ochli. – Dzieci muszą wiedzieć skąd się bierze chleb, warzywa i owoce.

Jak dojechać?

Organizatorzy zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej. MZK przygotował na 24 sierpnia specjalny rozkład jazdy. Autobusy dowiozą zielonogórzan do skansenu bezpłatnie.

Linia nr 8 będzie kursować na trasie os. Śląskie – Dworzec Główny – Wyszyńskiego – Kąpielisko H2Ochla – Ochla Skansen od godz. 12.07 co pół godziny aż do godz. 22.00. Autobus powrotny też kursuje co pół godziny od godz. 13.14, ostatni wyjeżdża spod skansenu po 23.00

Linia 95 zabierze na Dożynki mieszkańców sołectw. Będzie kursować na trasie Jarogniewice – Kiełpin – Ochla – Jeleniów – Ochla Skansen