Zielonogórzanin znalazł kartę bankomatową i dał ją koledze. Ten robił zakupy płacą nie swoimi pieniędzmi

Zielonogórzanin znalazł kartę bankomatową i dał ją koledze

Policjanci z II komisariatu w Zielonej Górze zatrzymali dwóch mężczyzn. Przywłaszczyli portfel i posługiwanie się cudzymi dokumentami. Jeden z mężczyzn zrobił zakupy wykorzystując znalezioną w portfelu kartę. Za to grozi mu teraz kara do 10 lat więzienia.

Zielonogórzanin znalazł na ulicy etui z pieniędzmi, dokumentami i kartami płatniczymi. Zamiast oddać znalezione przedmioty, przekazał je swojemu znajomemu. Ten posłużył się kartą bankomatową płacąc za swoje zakupy w sklepie spożywczym.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Policjanci z II komisariatu po otrzymaniu zgłoszenia o zagubieniu etui z pieniędzmi, dokumentami i kartami płatniczymi należącymi do mieszkańca Zielonej Góry oraz posłużeniu się kartą płatniczą przez nieznaną pokrzywdzonemu osobę, która zrobiła zakupy na kilkadziesiąt złotych, rozpoczęli działania.

– Sprawdzili, gdzie osoba używała karty i poinformowali właściciela sklepu o takim incydencie – mówi podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzeczniczka zielonogórskiej policji. Jednocześnie podjęli działania operacyjne żeby ustalić i zatrzymać sprawcę lub sprawców.  

Niedługo po zdarzeniu, policjanci dostali informację ze sklepu, że pewien mężczyzna znowu próbował zrobić zakupy posługując się tą samą kartą, ale mu się to nie udało ze względu na odmowę dostępu. To był punkt zwrotny w prowadzonych działaniach i pozwolił policjantom ustalić, kim może być mężczyzna.

Okazało się, że to 38-letni mieszkaniec Zielonej Góry. Został szybo zatrzymany. Wyjaśnił policjantom, że kartę którą się posłużył, dostał od znajomego. Po około godzinie policjanci zatrzymali także drugiego z mężczyzn, 52-latka.

Obaj zostali przesłuchani. Usłyszeli zarzuty przywłaszczenia, a 38-latek także posługiwania się cudzymi dokumentami.

Przywłaszczenie polegając na bezprawnym zatrzymaniu rzeczy, wbrew woli jej właściciela, pomimo tego, że sprawca przywłaszczenia wchodzi w posiadanie tej rzeczy w sposób legalny czyli na przykład znajduje daną rzecz jest przestępstwem. Zachowanie karalne w tym przypadku polega na tym, że znalazca chce zachować rzecz dla siebie, pomimo istniejącego obowiązku zwrotu.