Zrobili 10 tys. fikcyjnych aukcji internetowych. Wyłudzili 144 tys. zł

Kobieta i mężczyzna z Gubina na jednym z portali aukcyjnych, wykorzystując lewe konta sprzedających i kupujących oraz programy umożliwiające darmową wysyłkę, przeprowadzali niemal 10 tys. fikcyjnych transakcji. Na zwrotach pieniędzy za wysyłki portal aukcyjny stracił niemal 144 tys. zł. Akt oskarżenia właśnie trafił do sądu.

W marcu ub.r. komisariat policji w Gubinie otrzymał zgłoszenie, że na jednym z portali aukcyjnych doszło do wyłudzenia pieniędzy. Sprawa przydzielona została policjantowi zajmującemu się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Pod nadzorem zielonogórskiej prokuratury okręgowej doszedł do 35-latka i i 24-letniej kobiety. Oboje od marca 2018 r. do lutego 2019 r. w Gubinie założyli 39 kont na portalu aukcyjnym, wszystkie na fikcyjne osoby. Do kont przypisywali rachunki bankowe o różnych numerach. Potem wykorzystali programy promocyjne umożliwiające darmową wysyłkę.

Przy wykorzystaniu fikcyjnych kont przeprowadzili niemal 9,8 tys. transakcji, ale bez wysyłania towaru. Dzięki temu wyłudzili zwrot opłat z tytułu dostawy. Portal aukcyjny stracił na tym niemal 144 tys. zł. Zabezpieczono sprzęt komputerowy oraz telefony komórkowe używane w oszukańczym procederze. Zablokowano 21 tys. zł na na kontach bankowych, wykorzystywanych przez podejrzanych. Wkrótce oboje staną przed sądem. Akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął już do sądu rejonowego w Krośnie Odrzańskim.