ABW zatrzymała pięciu dilerów. Przemycili narkotyki warte 5 mln zł

Delegatura ABW w Zielonej Górze 5 września zatrzymała pięci osób w wieku od 26 do 40 lat  działających w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków do Europy.

Zatrzymania były efektem ustaleń śledztwa, wszczętego w sprawie organizatorów międzynarodowego przemytu narkotyków po terenie Europy i z krajów Ameryki Południowej. Proceder będący przedmiotem śledztwa dotyczy przemytu kokainy w okresie od 2009 do 2011 r. z państw Ameryki Południowej do państw Unii Europejskiej.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Zakres ustaleń wykonanych przez funkcjonariuszy Delegatury ABW w Zielonej Górze umożliwił rozszerzenie posiadanego już rozpoznania dotyczącego przestępstw nielegalnego obrotu narkotykami.

Podejrzani mężczyźni w wieku od 24 do 30 lat tworzyli zarówno trzon grupy jak i dokonywali przestępstw udziału w obrocie narkotykami. Ich szczegółowe role w działaniach przestępczych są ustalane. Narkotyki przemycane były przy wykorzystaniu połączeń lotniczych, kolejowych i samochodowych.

Trwa także ustalanie dokładnej ilości przemyconych narkotyków, jednak ich czarnorynkową wartość już obecnie można ocenić na kilka milionów złotych. Podejrzani zostali zatrzymani w swoich miejscach zamieszkania. Usłyszeli już zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze. Dotyczą one przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

Wobec podejrzanych, ze względu na rozwojowy charakter sprawy, planowane jest zastosowanie środków zapobiegawczych.

Dotychczas w podobnej, zakończonej niedawno sprawie, funkcjonariusze ABW doprowadzili, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, do skierowania aktu oskarżenia przeciwko 15 osobom, kurierom, którzy metodą na tzw. „połyk” przemycili do Europy 60 kilogramów kokainy.