Toyota Zielona Góra

Akcja „Choinka”. Uwaga! Za nielegalne wycięcie choinki można trafić na 5 lat do więzienia

Policjanci z Cybinki wraz ze strażnikami leśnymi prowadzą akcję pod nazwą „Choinka”. Dzielnicowi z leśnikami skupiają się na kontroli lasów, żeby ograniczyć nielegalne wycinanie drzewek.

Okres przedświąteczny to czas, gdy bardzo wielu handlowców oferuje drzewka. Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy proponują kupno choinek nielegalnie wyciętych z lasu. Nie brakuje też osób, które po choinki zamiast do sklepu idą do lasu. Dlatego policjanci, wspólnie ze strażnikami leśnymi, patrolują lasy mając na uwadze miejsca ewentualnego wycinania drzewek.

Policjanci przypominają, że zarówno sprzedaż kradzionych drzewek, jak i ich zakup prowadzą do odpowiedzialności karnej za przestępstwo lub wykroczenie. Kradzież drzewa z lasu, którego wartość przekracza 500 złotych, jest przestępstwem i grozi za to kara do 5 lat więzienia. Zatrzymanie sprawcy kradzieży z drzewkiem o mniejszej wartości może skończyć się mandatem do 500 zł, bądź skierowaniem sprawy do sądu, gdzie kara może być o wiele surowsza. Lepiej zatem zastanowić się, czy warto narażać się na konsekwencje prawne, czy nie lepiej po prostu kupić świąteczne drzewko w legalnym punkcie sprzedaży.