Dyżurny gorzowskiej policji uratował samobójcę

Oficer dyżurny gorzowskiej komendy, po trwającej blisko 50 minut rozmowie telefonicznej, odwiódł 49-letniego gorzowianina od zamiaru samobójstwa. W tym samym czasie ustalał dane i adres mężczyzny, aby jak najszybciej móc do niego dotrzeć z pomocą.

Sposób postępowania w sytuacjach kryzysowych jest oficerom dyżurnym dobrze znany. Niezwykle istotne jest jednak, aby wiedzę, którą się zdobywa przez lata, umieć efektywnie wykorzystać w codziennej służbie. Oprócz wiedzy, doświadczenia, „zimnej krwi” oraz szybkości działania niezwykle istotne jest wykazywanie empatii.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Jak widać, to wszystko doskonale opanowane ma mł. asp. Tomasz Stala, oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. W środę 28 listopada rozpoczął służbę o godzinie 20.00. Po dwudziestu minutach na telefon alarmowy zadzwonił dyżurny straży pożarnej. Ten poinformował go o tym, że przed momentem zadzwonił do niego nieznany mężczyzna twierdząc, że za chwilę popełni samobójstwo.

Dyżurny natychmiast uruchomił procedurę, której celem było jak najszybsze dotarcie do potrzebującego. Po chwili połączył się z numerem telefonu komórkowego, z  którego dzwonił mężczyzna. Nawiązał z nim rozmowę, która trwała 50 minut i nie była łatwa.

Z początku rozmówca chciał się rozłączyć twierdząc, że przystępuje do realizacji swojego tragicznego założenia. Dyżurny nie odpuszczał. Kontynuował rozmowę ze zrozumieniem i empatią. W tym samym czasie wykonywał ponadto inne czynności, które miały na celu szybkie zidentyfikowanie i dotarcie do mężczyzny. Ten w całej rozmowie przekazał jedynie swoje imię oraz informację, że kilka dni temu był w gorzowskiej komendzie. Nie chciał zdradzić, gdzie się znajduje i jak się nazywa.

Finał tego zdarzenia okazał się szczęśliwy. Policjanci wkrótce dotarli do mężczyzny. Ten w dalszym ciągu chciał rozmawiać z dyżurnym obdarzając go zaufaniem. Mężczyznę uratowano. To nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie postawa policjanta, który w tej sytuacji wykazał się dużym profesjonalizmem i empatią.