W tym roku, w ponad 30 proc. wypadków na lubuskich drogowych brały udział osoby piesze. Stanowią one grupę, których życie jest najbardziej zagrożone w przypadku zderzenia z pojazdem.
Od początku 2023 r. na lubuskich drogach doszło do 63 wypadków drogowych, z czego w 19 brały udział osoby piesze. Chociaż wypadków jest mniej w porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku, to wciąż na drogach dochodzi do tragedii. W tym roku w jednym z wypadków pieszy stracił życie.
W czwartek, 9 marca, od samego rana funkcjonariusze lubuskiej drogówki czuwali nad bezpieczeństwem osób pieszych. Byli obecni w rejonach przejść i wszędzie tam, gdzie pojawiają się piesi.
Mundurowi przyglądali się zachowaniu zarówno kierowców, jak i pieszych. – Mając świadomość, że w przypadku zderzenia z pojazdem, żadna osoba nie ma szans, każdy przypadek łamania prawa kończył się wyciągnięciem poważnych konsekwencji – mówi mł. asp. Mateusz Sławek z biura prasowego lubuskiej policji.
Policjanci rozmawiali z kierowcami i przypominali im zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Praca mundurowych to jednak tylko jeden z dwóch elementów niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa osobom pieszym. Drugim jest zaangażowanie i odpowiedzialność kierowców i pieszych.
Zwolnij przed przejściem dla pieszych
Najczęstszą przyczyną wypadków z winy kierowców jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu. – Zbliżając się do niego starajmy się zachować maksymalną czujność i ostrożność – mówi mł. asp. Sławek.
Bardzo niebezpieczne jest wyprzedzanie na pasach czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się, żeby przepuścić pieszego. W warunkach ograniczonej widoczności pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej prędkości, tak aby móc bezpiecznie zareagować i nie doprowadzić do potrącenia.
Niestety wielu kierowców wciąż pozwala sobie na zbyt mocne naciskanie na pedał gazu, co w rejonie przejść dla pieszych jest wyjątkowo nieodpowiedzialne. Tylko w tym roku, spośród ponad 13,5 tysiąca przekroczeń prędkości, ponad 6,7 tysiąca miało miejsce na odcinkach dróg gdzie znajduje się przejście dla pieszych.
Nie wbiegajmy na pasy
Policja przestrzega pieszych przed nieostrożnym wchodzeniem na jezdnię, często wprost pod nadjeżdżający pojazd. To właśnie główna przyczyna potrąceń z winy osoby pieszej. Równie ostrożni bądźmy przechodząc przez przejście dla pieszych. W tym miejscu mamy pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami, ale nie oznacza to, że powinniśmy wbiegać na pasy.
Zasada zachowania szczególnej ostrożności dotyczy kierowców, ale nie powinni o niej zapominać również piesi.
Od początku 2023 r. lubuscy policjanci ujawnili ponad 1600 wykroczeń popełnionych przez pieszych, z czego aż 1047 polegało na przechodzeniu w miejscu niedozwolonym.
Nośmy odblaski
Ważne jest używanie elementów odblaskowych. Piesi poruszający się po zmroku, poza terenem zabudowanym są zobowiązani do używania elementów odblaskowych, dzięki którym są widoczni dla kierowców ze znacznie większej odległości.