Nawoływali do nienawiści do uchodźców. Kłamali pisząc o rabowaniu sklepów i napadach na kobiety. Zatrzymane cztery osoby (ZDJĘCIA)

Policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością w Lublinie zatrzymaliśmy czterech mężczyzn, którzy na portalach społecznościowych nawoływali do przestępstw z nienawiści i ataków na uchodźców. Powielając fake newsy apelowali o organizowanie się do patrolowania miejscowości przygranicznych oraz „zjednoczenia sił w celu oczyszczania miasta”. Grożą im kary po 2 lata więzienia.

Wraz z wojną na Ukrainie i związanym z nim napływem do Polski uchodźców, ruszyła szeroka akcja pomocy dla tych, którzy uciekając przed wojną szukają schronienia. Chęć pomocy uchodźcom spotkała się z ogromnym odzewem wśród społeczeństwa. Jednak znaleźli się i tacy, którzy tę trudną sytuację wykorzystują do tego, by siać zamęt, strach i panikę oraz nawoływać do mowy nienawiści wobec osób, które uciekają przed wojną.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiały się niepokojące informacje dotyczące sytuacji związanej z zagrożeniem bezpieczeństwa mieszkańców woj. lubelskiego, a szczególnie terenów przygranicznych.  

Kłamali o napadach na kobiety

Na portalach społecznościowych publikowano posty, w których kłamliwie informowano o okradaniu przez uchodźców sklepów, posesji, napaściach na kobiety i dzieci, o szturmowaniu szkół i hal. Członkowie grup pseudokibiców  apelowali o organizowanie się do „patrolowania” miejscowości przygranicznych oraz o „zjednoczenie sił w celu oczyszczania miasta”.

Publikowane w komentarzach inwektywy wobec uchodźców były przekazywane dalej. W ten sposób doszło nie tylko do powielania fake newsów wśród społeczeństwa, ale przede wszystkim przestępstwa nawoływania do nienawiści.

Wpisy monitorowali lubelscy policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością. Ustalili osoby, mieszkańców woj. lubelskiego, które w internecie nawoływały do nienawiści wobec uchodźców. Policjanci z Puław zatrzymali 29-letniego mieszkańca gminy Wąwolnica. 29 latek na jednym z portali społecznościowych zamieścił wulgarny wpis, w którym publicznie nawoływał do nienawiści do uchodźców oraz znieważył ich. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt służący do popełnienia przestępstwa. 29-latek zostanie doprowadzony do prokuratury.

Odpowiedzą za nawoływanie do nienawiści

Z kolei kryminalni z powiatu świdnickiego zatrzymali 35-letniego mieszkańca gminy Mełgiew, który na portalu społecznościowym umieścił komentarz na jednym z wątków dyskusyjnych. Został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie, a następnie usłyszał zarzut. Prokuratura zastosowała wobec mężczyzny dozór policji.

Policjanci z Tomaszowa Lubelskiego zatrzymali 30-letni mieszkaniec gminy Tyszowce, który za pośrednictwem portalu społecznościowego na jednej z grup społecznościowych zamieścił wpis propagujący mowę nienawiści.

Z kolei kryminalni z chełmskiej komendy zatrzymali 26-letniego mieszkańca gminy Kamień, który na portalu społecznościowym zamieszczał wpisy nawołujące do nienawiści na tle narodowościowym wobec uchodźców z Ukrainy oraz Bliskiego Wschodu.  Policjanci przeszukali zajmowane przez niego pomieszczenia i zabezpieczyli telefon komórkowy oraz laptop.

Za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych grozi kara do 2 lat więzienia.

Policja informuje, że uchodźcy z Ukrainy to w przeważającej części  kobiety z dziećmi. Wśród nich mogą znajdować się także mężczyźni, głównie obcokrajowcy, którzy jako pracownicy przebywali na terytorium Ukrainy legalnie lub są studentami uniwersytetów. Oni również uciekają przed wojną i poprzez nasz kraj próbują wrócić do swoich domów.

Toyota Zielona Góra