Samochody.pl - poscigi.pl

Nowy słubicki policjant zapamięta 600 tys. zapachów

Słubicka komenda policji ma nowego funkcjonariusza. Jest nim półtoraroczny owczarek niemiecki o imieniu Ezol. Psa ufundował burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz.

Ezol i jego opiekun zajmować się będą tropieniem przestępców i zaginionych osób. Oboje przeszli półroczne szkolenie w ośrodku w Sułkowicach, które zakończyli z wynikiem bardzo dobrym. Nowy funkcjonariusz jest psem patrolowo-tropiącym.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Psy mają bardzo duże znaczenie w pracy Policji. Używane są do służb patrolowych, jak również do pościgów, poszukiwania osób zaginionych oraz pomagają w zabezpieczeniu imprez masowych, w szczególności meczów piłkarskich.

Natura obdarowała psa niezwykłą psychiką i silnie rozwiniętymi zmysłami – węchu, słuchu i wzroku oraz instynktami o dużym znaczeniu dla człowieka. Węch psa jest szczególnie wrażliwy na zapachy pochodzenia organicznego, a więc wydzielane przez ludzi i zwierzęta. Badania wykazały, że:

Węch – pies posiada 220 mln komórek węchowych, natomiast człowiek tylko – 5 mln. Pod tym względem pies bije człowieka o głowę; podstawowym psim zmysłem jest rewelacyjnie rozwinięty węch. Naturalnie występują różnice pomiędzy poszczególnymi rasami, niemniej jednak jest ok. 1.000.000 razy bardziej rozbudowany niżeli nasz. Psi nos jest mokry, ułatwia to wąchanie rozkładając molekuły i umożliwiając im kontakt z nabłonkiem węchowym. Ze względu na ten niemal idealny zmysł, psy wykorzystywane są do np.: ratownictwa, poszukiwania narkotyków, niektórzy próbują rozpoznawać objawy raka skóry przy pomocy specjalnie szkolonych psów.

Pies ponadto zapamiętuje ok. 600 tys. zapachów wraz z ich przeznaczeniem.

Słuch – pies 40 tys Hz, człowiek – 10-20 tys Hz, kolejny rewelacyjnie rozbudowany i drugi pod względem wagi zmysł. Mimo tego, iż niektóre rasy posiadają lepszy słuch inne zaś gorszy, każda posiada małżowiny uszne wprawiane w ruch 17 mięśniami. Dzięki temu psy mogą wyłapać nawet najdrobniejszy szmer, który już dawno jest poza granicą słyszalności człowieka.

Wzrok – pole widzenia u psa wynosi 250st , natomiast u człowieka – 180st Dobrze wykształcony do polowań na drobne i szybko poruszające się zwierzęta. Pole widzenia psa jest znacznie szersze niż nasze (ok. dwukrotnie), lecz przez to psy słabiej koncentrują się na przedmiotach leżących w bliskim zasięgu.

Nie posiadają również zdolności do widzenia w wielu kolorach, jedynie czarny, biały i odcienie szarości. Jednakże posiadają wzrok znacznie lepiej przystosowany do wyraźnego widzenia w nocy niż człowiek.

Smak – zmysł ten jest słabo rozwinięty, psy w celu ustalania smakowitości pokarmu kierują się węchem.

Psy używane są powszechnie do pracy w policji we wszystkich krajach świata, szczególnie do patrolowania oraz tropienia. Najbardziej popularny jest owczarek niemiecki. Z innych ras przydatnych w służbie policyjnej należy wymienić rottweilery, sznaucery, owczarki belgijskie, dobermany oraz labradory. Psy w polskiej policji są szkolone nie tylko do patrolowania i tropienia, lecz także jako psy specjalne stanowiące odrębną kategorię psów służbowych. Są to psy do wyszukiwania zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych, broni i łusek, zwłok ludzkich, ratownictwa wodnego, a także do działań antyterrorystycznych i identyfikacji śladów zapachowych ludzi.

Najwięcej jednak psów używanych jest do działań prewencyjnych jako psy patrolowo-tropiące. W określonych sytuacjach mogą być używane w charakterze środków przymusu bezpośredniego.

Jako środków przymusu psów używa się do:

– odpierania czynnej napaści,

– pokonywania czynnego oporu,

– pościgu za osobą podejrzaną o popełnienie przestępstwa,

– udaremnienie ucieczki skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności, tymczasowo aresztowanego lub zatrzymanego przestępcy.

Langner odszkodowania Zielona Góra - poscigi.pl