Zielonogórski Ogród Botaniczny po rozbudowie będzie jedną z największych tego typu placówek w Polsce. Aktualnie ma powierzchnię 3 hektarów, a po rozbudowie może liczyć nawet 9 hektarów. To atrakcyjne miejsca rekreacji zielonogórzan. Będzie to również zaplecze naukowe dla Uniwersytetu Zielonogórskiego. Rocznie „botanik” odwiedza 200 tysięcy osób.
Ogród Botaniczny został otwarty 15 lat temu. Co ciekawe, mieści się tam, gdzie 100 lat wcześniej mieszkańcy Grunbergu uprawiali jadalne rośliny. Ogród Botaniczny zajmuje powierzchnię 3 hektarów, na którym rośnie ponad 1,5 tys. gatunków roślin.
Placówka cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko zielonogórzan. Rocznie odwiedza go 200 tys. osób. W obecnym kształcie w Ogrodzie Botanicznym nie ma już miejsca na sadzenie kolejnych przyrodniczych nowości. Dlatego od dłuższego czasu mów się o kompleksowej rozbudowie placówki. Przypominamy, swoją wizję rozwoju ogrodu w ratuszu przedstawili naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy merytorycznie opiekują się ogrodem.
Zielona Góra. „Botanik” będzie największy Polsce
Zgodnie z założeniami powierzchnia ogrodu zwiększy się o 6 ha. Po rozbudowie będzie liczył 9 ha, co uczyni z niego jedną z największych tego typu placówek w Polsce. Przeniesienie granic ogrodu ma stworzyć przestrzeń dla nowych kolekcji dendrologicznych oraz zagwarantować atrakcyjne miejsce rekreacji dla odwiedzających.
Inwestycję głównie będzie realizowało miasto, jednak we współpracy i pod nadzorem pracowników i naukowców opiekujących się ogrodem. Może powstać tam arboretum oraz herbarium.
Czytaj też – Obwodnica południowa Zielonej Góry zdała egzamin. Cieszą się z niej kierowcy
– Stawiamy na atrakcyjne miejsca rekreacji zielonogórzan. Będzie to również zaplecze naukowe dla Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ten obiekt rocznie odwiedza 200 tysięcy osób – mówi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.
Teren ogrodu jest własnością Miasta Zielona Góra i jest zarządzany przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wchodzi on w skład kompleksu przyrodniczo-edukacyjnego wspólnie z minizoo. Uniwersytet Zielonogórski zarządza ogrodem merytorycznie, edukacyjnie i naukowo. Ogród Botaniczny cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko zielonogórzan. Całość w połączeniu z minizoo i ptasim azylem tworzy przestrzeń rekreacyjną i edukacyjną zarówno dla studentów i pracowników naukowych zielonogórskiej uczelni, jak i gości spontanicznie odwijających to miejsce.
– Ogród Botaniczny to miejsce, w którym organizowane są wydarzenie kulturalne, imprezy dla dzieci. Ten ogród tętni życiem, Najwyższy czas na rozbudowę – mówi Paweł Wysocki, który z ramienia ZGM opiekuje się placówką.