Pogrom kierowców. Aż 10 straciło prawa jazdy. Zatrzymała je zielonogórska drogówka

Policjanci zielonogórskiej drogówki tylko w ciągu ostatnich pięciu dni (od czwartku 11 czerwca do poniedziałku 15 czerwca) zatrzymali prawa jazdy aż 10 kierującym tylko za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Wiele miejsc, w których policjanci kontrolowali prędkość kierowców to miejsca wskazane przez mieszkańców za pośrednictwem krajowej mapy zagrożeń. Zgłaszają oni problem kierowców jeżdżących z nadmierną prędkością. Na ul. Brzozowej zgłoszonej przez mieszkańców Słonego, w piątek rano pojawili się policjanci zielonogórskiej drogówki. Od razu zatrzymali kierującego renault, który jechał z prędkością 124 km/h w miejscu, gdzie dozwolone jest jedynie 50 km/h. Kierujący stracił swoje prawo jazdy, dostał mandat 500 zł i 10 punktów karnych.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Drugim miejscem była ul. Olimpijska w Drzonkowie. Mieszkańcy też skarżą się na zbyt szybko jeżdżące samochody. Policjanci z zielonogórskiej grupy SPEED w poniedziałek, 15 czerwca, z samego rana w ciągu zaledwie 20 minut zatrzymali aż dwóch kierujących. Jeden przekroczył dozwoloną prędkość o 59 km/h, a drugi o 56 km/h. – Obydwaj mają zatrzymane prawa jazdy, zostali też ukarani mandatami karnym w wysokości 400 zł i otrzymali po 10 punktów karnych – mówi podinsp. Małgorzata Barska, rzeczniczka policji w Zielonej Górze.

Również w poniedziałek w Wilkanowie na ul. Kosowej kierujący mitsubishi jechał z prędkością 109km/h w miejscu, gdzie dozwolone jest 50 km/h. Kierującemu policjanci zatrzymali prawo jazdy, przyznali 10 punktów karnych i nałożyli mandat w wysokości 500 zł.

Statystyki wypadków od lat pokazują, że nadmierna prędkość jest na pierwszym miejscu wśród przyczyn wypadków i kolizji drogowych. – Mimo zaostrzania przepisów i coraz surowszych kar, takich jak zatrzymanie prawa jazdy, wciąż kierujący na polskich drogach przekraczają dozwoloną prędkość – mówi podinsp. Barska. Nie ma tygodnia, żeby chociaż jeden z kierujących nie stracił prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Niestety, część ukaranych w ten sposób „piratów drogowych” decyduje się na kierowanie mimo zatrzymanych uprawnień.