– To było rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg – pisze Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. W sumie ponad 63 000 sztuk, nie licząc tego co sprzedano poza miasteczkiem czyli Żabki, Biedronki, ogródki gastronomiczne pękały w szwach.
To było rekordowe Winobranie. Odbyło się 56 wyjazdów WinoBusów na winnice, ponad 1200 osób występujących na trzech scenach, do tego 198 stoisk handlowych i 35 ogródków gastronomicznych. Bachusa zrobił z gośćmi ponad 150 tys. selfie.
Na winobraniowych scenach zaprezentowało się łącznie 68 wykonawców. W sumie przez
8 dni na podestach stanęło, 1 215 osób, z czego zdecydowaną większość stanowili mieszkańcy województwa lubuskiego.
Jarmark Winobraniowy:
– 198 stoisk handlowych (w tym 80 stoisk z Województwa Lubuskiego),
– 35 ogródków gastronomicznych przy restauracjach i kawiarniach na powierzchni 1150 m2,
– 5 ogródków ustawionych przez organizatorów na powierzchni ok. 500 m2
– 10 stoisk promocyjnych organizacji pozarządowych, Policji, Wojska i Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Piwniczka Winiarska na Wzgórzu Winnym oferowała w ciągłej sprzedaży 105 rodzajów win z 25 lokalnych winnic.
Rekordowe Winobranie 2023 w Zielonej Górze
W ramach obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich podczas tegorocznego Winobrania odsłonięto dwa murale: Maryli Rodowicz i mural jubileuszowy, a także pomnik Winiarki Emmy i rzeźbę „Generacje” Oskara Zięty.
W sobotę 16 września ulicą Długą, Aleją Konstytucji 3 Maja i ulicą Wrocławską przeszedł Korowód Winobraniowy. W przemarszu wystąpiło około 4500 uczestników. Kolorowy korowód obserwowały tysiące mieszkańców, turystów i gości zgormadzonych przy trasie przemarszu i na 5 trybunach.
Bóg wina Bachus, podczas 9 dniowego panowania, przejechał ponad 1000 km Toyotą po Zielonej Górze.
Czynności porządkowe na terenach organizowanych imprez winobraniowych wykonywał Zakład Gospodarki Komunalnej. W utrzymanie czystości było zaangażowanych około 90 osób. Pracownicy ZGK pracowali przez cały czas Winobrania w systemie czterozmianowym przez 24h/dobę.
W samo sprzątanie po Korowodzie Winobraniowym zaangażowanych było 26 pracowników. Przy obsłudze Winobrania pracowały 2 zamiatarki jezdniowe, 3 chodnikowe, polewaczka do mycia deptaku, 3 śmieciarki, jeden bramowiec i jeden hakowiec do wywozu kontenerów oraz 7 samochodów brygadowych.
Łącznie zebrano ponad 120 ton odpadów, z czego 98 ton to odpady komunalne z pojemników a 22 tony to urobek zamieciony przez zamiatarki.